F/A-18 Super Hornet Blok II teslimatları tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Boeing şirketi, Amerika Birleşik Devletleri Donanması (US NAVY)’na son F/A-18 Super Hornet Blok II savaş uçağını 17 Nisan 2020’de teslim etti.

ABD Donanması, ABD merkezli Boeing şirketi ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında 2005 yılından 17 Nisan 2020 tarihine kadar 322 adet tek kişilik F/A-18E ve 286 adet çift kişilik F/A-18F olmak üzere toplam 608 adet Super Hornet teslim aldı.

STM Banner

F/A-18 Super Hornet Blok II Avcı Uçakları; Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) Radara, Blok I sürümündekilere göre daha büyük renkli ekranlara, modernize edilmiş sensör ile aviyoniklere ve arttırılmış menzile sahiptir. Genellikle uçak gemilerinde konuşlanan Super Hornet Blok II savaş uçakları; hava üstünlük, eskort, keşif, yakın hava desteği, hava savunma bastırma (SEAD) ve gece/gündüz hassas saldırı görevlerini yerine getirebilmektedirler.

Blok II Super Hornet’ların devamı olan F/A-18 Super Hornet Blok III konfigürasyonu için Mart 2019’da Boeing ile 4 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayan ABD Donanması, ilk etapta 72 adet F/A-18 Super Hornet Blok III savaş uçağı tedarik etmeyi amaçlıyor. Haziran-Temmuz 2020’de ABD tarafından teste tabi tutulacak Blok III Super Hornet savaş uçakları; gelişmiş kokpite, gelişmiş ağ altyapısına ve azaltılmış radar kesit alanına (RKA) sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu