ABD Donanması Stealth Destroyeri envanterine kattı

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Donanması (US NAVY), USS Zumwalt (DDG-1000) Yeni Nesil Stealth Güdümlü Füze Destroyerini, resmen envanterine kattı.

Zumwalt sınıfı Çok Amaçlı Stealth Destroyer Projesi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un DD(X) Programı kapsamında üretilen ilk Zumwalt sınıfı Çok Amaçlı Stealth Destroyer olan USS Zumwalt (DDG-1000)’ın inşa faaliyetleri Şubat 2009 tarihinde, ikinci gemi USS Michael Monsoor (DDG-1001)’un inşa faaliyetleri ise Eylül 2009’da başlatılmıştı.

STM Banner

Birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle ilk iki geminin ardından Zumwalt Projesinin iptal edileceğini açıklayan ABD Donanması, Ağustos 2008’de ise üçüncü bir Zumwalt sınıfı destroyer olan USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002)’un siparişi vermiş ve programın üç geminin inşa edilmesinin ardından bitirileceğini belirtmişti. Böylelikle ilk başta inşa edilecek Zumwalt sınıfı destroyer sayısı, yüksek maliyet sebebi ile önce 32’den 24’e, sonra 7’ye ve son olarak üçe düşürüldü.

Deniz kabul testlerindeki birçok aksaklığın ardından ilk Zumwalt sınıfı destroyer olan USS Zumwalt, planlanan tarihten yaklaşık dört yıl sonra 24 Nisan 2020’de resmen ABD Donanması tarafından envantere kabul edildi.

USS Zumwalt (DDG-1000), Zumwalt destroyer, stealth destroyer, hayalet destroyer, zumwalt destroyer özellikleri,

Stealth yani düşük radar kesit alanı (RKA)’na uyumlu yapısı sebebi ile radarlarda bir balıkçı teknesi büyüklüğünde gözüktüğü bilinen Zumwalt sınıfı destroyerler; yaklaşık 16 ton deplasmana, 190 metre uzunluğa, ikişer adet gaz türbin, türbin ve elektrik motora ve 30 knots seyir hızına sahiplerdir.

Ana arama radarı olarak AN/SPY-3 kullanan Zumwalt destroyerleri; Mk 57 dikey atım sistemine, RIM-162 ESSM’ye, Tomahawk Seyir Füzesine, 2 adet 155mm’lik top sistemine, ve 2 adetlik 30mm’lik yan toplarına sahiptiler. Zumwalt sınıfı destroyerlerde bir adet de helikopter pisti bulunmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu