Fas’tan 24 adetlik AH-64E Apache siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fas Krallığı, ABD merkezli Boeing şirketi ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında 24 adet AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri teslim alacak.

Konuyla ilgili olarak Boeing tarafından yapılan açıklamada, “Fas, yakın zamanda imzalanan 24 helikopterin tedarikine yönelik bir sözleşme ile Boeing AH-64 Apache’yi satın alan 17’inci ülke oldu. Boeing, bugüne kadar ABD, Hollanda, Yunanistan, İngiltere, Japonya, Hindistan, Singapur, Güney Kore ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 16 ülkeye yaklaşık 2.500 Apache helikopteri teslim etti. Fas’a teslimatların 2024’te başlaması bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

AH-64E Apache Guardian

Boeing tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 30 Eylül 1975 yılında gerçekleştiren AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan AH-64E Apache Guardian, ilk olarak 2011 yılında hizmete girdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Hindistan tarafından tercih edilen AH-64E’den şu ana kadar 500 adet teslim edildi.

Biri pilot diğeri ise silah operatörü olmak üzere iki kişilik mürettebat tarafından kontrol edilen AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri; 17.8 metre uzunluğa, 14.8 metre ana rotor çapına, 4.9 metre yüksekliğe ve azami 10.5 ton ağırlığa sahiptir. Maksimum hızı 302 km/sa ve menzili yaklaşık 500 kilometre olan helikopteri, iki adet General Electric üretimi T700-701D Turboşaft motoru ile donatılmıştır.

AH-64E; azami 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral, Sidearm) taşıyabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Akıllarına bile gelmeyiz. Fransız Tiger fazla pahalı,fazla nazlı. O Apaçiler daha da pahalı ve daha da nazlı. Onlar hurdaya çıkana dek sövüşlenecekler. Elbet silah alımında silahın kalitesi kadar, belki daha da fazla ticari ve politik hesaplar döner. Dost ve kardeş ülkeymiş, benim değil, başkasının olmalı!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu