Fas, Çin’den Satın Aldığı FD-2000 Hava Savunma Sistemini Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fas, Çin Halk Cumhuriyetinden 2017 yılında sipariş ettiği FD-2000B Hava Savunma Füze Sistemi’nin ilk bataryalarını teslim aldı.

Faslı haber sitesi Bladi’de yer alan özel habere göre sistem, Sidi Yahya El Gharb kentinde bulunan askeri bölgeye sevk edilmiş durumda.

STM Banner

Yakın zamanda açılan askeri üs, başkent Rabat’ın yaklaşık 50 kilometre güneyinde yer alıyor. 42.000 m2’lik bir alana inşa edilen askeri üste daire şeklinde bir hava savunma sistemi yerleşkesi, ekipman onarım hangarları, yönetim binaları ve tesisler yer alıyor. Üste aynı zamanda Fas’ın yine 2017 yılında Çin’den satın aldığı Sky Dragon 50 orta menzilli uçak savunma sisteminin de yer alması bekleniyor.

Fas/FD-2000B Hava Füze Savunma Sistemi
Fas/FD-2000B Hava Savunma Füze Sistemi

Neden Önemli?

Çin’in FD-2000B’leri teslim almaya başlaması ise büyük bir adım olarak görülüyor zira ülke, yıllar boyunca hava sahasını yalnızca savaş uçaklarıyla korumak zorunda kalmıştı.

Fas’ın aynı zamanda ABD’den Patriot Hava Savunma Sistemi ve İsrail’den Barak-8 HSS satın alma niyetinde olduğu da aktarılıyor.

Fas’ın savunma bütçesi, 2021 yılında savunma ekipmanlarının tedariki için %4 artırılmıştı. Fas ordusunun modernizasyon odağı, 2017’de kurulan ve 2020’de başlatılan ve ülkenin ordusunun, hava kuvvetlerinin ve donanmanın teçhizatını modernize ederek ABD ve NATO ile birlikte çalışabilir olma hedefini amaçlayan 2030 Modernizasyon planında görülebilir.

Fas ordusu modernizasyon çabalarına kendini adamış durumda. Şu anda Fas Silahlı Kuvvetleri, VT-1A ana muharebe tankları, Type 56 7.62mm hücum tüfekleri, HJ-8L tanksavar füzeleri, PHL-03 ve WS-2D MLRS Çoklu Fırlatma Roket Sistemi, Orta Menzilli Karadan Havaya savunma füzesi Sky Dragon 50 dahil olmak üzere çeşitli Çin askeri teçhizatlarını kullanıyor.

FD-2000 (HQ-9) Hava Savunma Füze Sistemi

FD-2000, Çin Savunma Şirketi CPMIEC (Çin Hassas Makine İthalat ve İhracat Şirketi) tarafından tasarlanan ve üretilen Çin yapımı HQ-9 gelişmiş uzun menzilli hava savunma füzesi silah sisteminin ihracat versiyonu olarak öne çıkıyor.

FD-2000B ise geleneksel uçaklar, radar görünürlüğü düşük uçaklar, helikopterler, seyir füzeleri ve balistik füzeler gibi farklı irtifalarda her türlü mevcut hava tehdidini durdurabilen ve yok edebilen FD-2000 uzun menzilli hava savunma füze sisteminin geliştirilmiş bir versiyonu.

Zamanında Türkiye’nin de ilgilendiği bu hava savunma füze sistemi, kısa menzilden uzun menzile kadar birden fazla hedefe karşı koyabilmekte ve diğer silah sistemleri ile bir hava savunma ağına bağlanabilmektedir.

Çin Silahlı Kuvvetlerinde, bir HQ-9 (FD-2000) bataryası bir komuta aracı, altı kontrol aracı, 6 hedef radar aracı, 6 arama radarı aracı, 48 füze fırlatma aracı ve 192 füze içerir. Bunlara ek olarak artı bir konumlandırma aracı, bir iletişim aracı, bir güç kaynağı aracı ve bir destek aracı.

Bir taburun ise 8 füze fırlatma aracı içerdiği biliniyor. FD-2000B lançerli taşıyıcı araç (TEL) dört füze konteynerine sahiptir. Ateşleme pozisyonunda, füze konteynerleri kamyonun arka tarafına dikey olarak yerleştirilir, şasinin arkasına ve ortasına iki stabilizatör yerleştirilir.

FD-2000B karadan havaya füze, 180 kg’lık bir savaş başlığı ile silahlandırılmıştır. Maksimum Mach 4.2 hızında uçabilir ve 30 km irtifaya kadar maksimum 300 km menzile sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİKFas, Ek Bayraktar TB2 SİHA Siparişi Vermeye Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Bladi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu