Marte ER Füzesinin Son Test Atışı Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

MBDA tarafından geliştirilen Orta Menzilli Gemisavar Füzesi Marte ER’in son atış testi, Sardinya’da gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen test; atıcının ve füzenin, harp başlığı hariç seri üretim için hazırlanan konfigürasyonu ile yapıldı. Test atışı sırasında füze, uzun menzilli sea-skimming bir rota izledi. Seyir sırasında dönüşler ve alçalıp yükselmeler yapıldı. RF arayıcı başlığı ile hedef tespiti ve takibinin oldukça hızlı yapıldığı söylendi.

STM Banner

Füze, terminal aşamada yani son safhada ise oldukça alçak bir irtifadan su yüzeyindeki hedefi vurdu. Füze, hedefi vururken kaçınma manevraları da yaptı. Marte ER füzesinin, gelecek yıl operasyonel olması hedefleniyor. Marte ER füzesinin ilk test atışı 2018 yılında gerçekleştirilmişti.

Marte ER

Marte ER füzesi, MBDA’nın Marte gemisavar füze ailesinin en yeni üyesidir. Füze, serisinin önceki füzelerinden farklı olarak turbojet motora sahiptir. Bu sayedei bir önceki modeli olan Marte MK2/N 30 kilometre menzile sahipken Marte ER, 100km’nin oldukça üstünde bir menzile erişebiliyor.

MBDA signs contract to supply more Marte ER anti-ship missile to Qatar -  Newsroom MBDA

Füze ayrıca katı hal modüllerle geliştirilmiş yeni bir radar arayıcı başlık barındırıyor. Füze, seçilebilir ToT (Time on Target) özelliğine ve yüksek subsonik (0,85-0,95 mach) hıza sahip. Marte ER, savaş uçakları ve helikopterlerden de atılabilecek.

Türkmenistan Donanması tarafından halihazırda Marte MK2/N füzeleri, Dearsan tarafından üretilmiş 33 metrelik hücumbotlarda kullanılmakta.

Türkiye’de ise Roketsan tarafından Marte ER ile benzer özelliklerde olması beklenen Orta Menzilli Gemisavar Füzesi (OMGS) geliştirilmekte. OMGS’nin, milli imkanlarla geliştirilen bir turbojet motoru kullanması planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: OMGS Füzesi ve Gemisavar Füzelerimizin Güdüm Sistemleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu