Fas’tan 500 milyon dolarlık hava savunma tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Fas, İsrail’den 500 milyon ABD Doları değerinde hava savunma sistemi tedarik ediyor. Israel Aerospace Industries (IAI) şirketi ile Fas Savunma Bakanlığı arasında anlaşma imzalandı.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre Fas, İsrail Savunma Bakanı Gantz’ın ziyaretinin ardından Israel Aerospace Industries (IAI) şirketinden BARAK MX Entegre Hava ve Füze Savunma Sistemi tedarik etmeyi kararlaştırdı.

STM Banner

Yetkililerinin açıklamasına göre söz konusu anlaşma, 500 milyon ABD Doları’nın üzerinde bir hacme sahip.

BARAK MX Entegre Hava ve Füze Savunma Sistemi

İsrail merkezli IAI şirketi tarafından geliştirilen BARAK MX, farklı menzillere sahip üç hava savunma füzesi kullanım yeteneğine sahip bir hava savunma füze sistemidir.

BARAK MX sisteminde kullanılan füzelerin tamamı; 360° kapsama alanına, hızlı tepki süresine, düşük radar kesitli ve yüksek manevra kabiliyetine sahip hedefler için aktif bir üst düzey RF arayıcı başlığı destekleyen dikey fırlatma yeteneklerine sahiptir.

Deniz veya karada kullanım için yapılandırılabilen, füze ve insansız hava araçlarına karşı kullanılması amaçlanan sistem, “farklı menziller için aktif bir RF arayıcıya sahip üç mevcut önleyici” içeriyor ve “birden fazla eşzamanlı hava tehdidine karşı tek entegre çözümler sunuyor.

BARAK-MX

Sistemde kullanılan füzeler ve özellikleri ise şu şekilde:

  • BARAK MRAD, tek darbeli roket motoruna ve 35 km menzile sahiptir.
  • BARAK LRAD, çift darbeli roket motoruna ve 70 km menzile sahiptir.
  • BARAK ER, çift darbeli roket motoruna, booster’a ve 150 km menzile sahiptir. Taktik balistik füzeleri önleme yeteneği bulunmaktadır.

BARAK MX sistemindeki her füze fırlatma aracı, azami 8 lançer taşıyabilmektedir. Kullanılan füzeler; 20 ila 30 km arasında irtifa limitine, 50g manevra yeteneğine ve data-linke sahiptirler.

Sistem; savaş uçakları, sea-skimming gemisavar ve seyir füzeleri, taktik balistik füzeler, insansız hava araçları, helikopterler ve hava-yer mühimmatlarına karşı etkili olabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-O+ Tüm Unsurlarıyla Teslim Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu