Yunan Parlamentosu Yeni Silah Alımlarına “Evet” Dedi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Parlamentosu, Fransa’dan sipariş verilen 3.4 milyar dolarlık savaş uçağı ve firkateyn alımına yeşil ışık yaktı.

Böylece Yunan milletvekilleri Yunan Donanmasının 3+1 adet sipariş verdiği Belharra sınıfı gemiler (ihracat versiyonları için Belharra ismi kullanılıyor) ve ek 6 adet Rafale savaş uçağı tedarikine onay vermiş oldu.

STM Banner

Yunan Savunma Bakanı, Yunan Parlamentosundaki tartışma oturumunda şunları kaydetti:

“’Biraz gerekli’ veya ‘azıcık gerekli’ bir silahlanma programı yoktur. Şu veya bu şekilde onaya sunduğumuz tüm silahlanma programları silahlı kuvvetler için kesinlikle gereklidir. Son derece gerekli, acilen gereklidir.”

300 koltuklu Yunan Parlamentosunun 157 üyesi satışa onay verdi. Hükümet partisine ek olarak iki muhalefet partisi de oylama evet oyu verdi. Radikal Sol Koalisyon (SİRİZA) ise hayır oyu verdi.

Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn
Frégate de Défense et d’Intervention (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn

ÖNERİLEN İÇERİKİlk Parti Yunan Rafale Savaş Uçakları Yunan Topraklarında

Ana Muhalefet Lideri Çipras ise şunları kaydetti:

“Ülkenin caydırıcı kapasitesini artırmanın öneminden kimsenin şüphesi olmasın ama bize parmak sallamak cürettir çünkü size açık çek vermeyeceğiz.

Fiyat artışı dalgasıyla karşı karşıya kalan vatandaşlar her gün faturalarını ödemekte ya da benzin parasını ödemekte zorlanırken ne düşünecekler? Bugün enflasyonun son 25 yılın en yüksek oranı olan rekor seviyeye tırmanmasıyla ve silahlanmalar (milyarlara) mal olduğunda bize bunları anlatmanızla ne düşünecekler?”

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan ve Belharra Sınıfı Firkateynler


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AP

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu