İsrail, Ukrayna’ya Iron Dome Satmayı Reddetti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Ukrayna’ya yönelik Iron Dome (Demir Kubbe) sistemi satışına izin vermedi. İsrail, Rusları sinirlendirmek istemiyor.

Kiev, bir süredir Iron Dome alımı için sistemin üreticisi olan Rafael firması ile müzakereler yürütüyordu ancak satış İsrail hükümetinin vetosuna takıldı.

STM Banner

İsrail hükümeti, Ukrayna’ya yönelik silah satışları konusunda Biden yönetiminin kendisini anladığını hissediyor. Konunu son derece hassas olduğu belirtiliyor.

ABD-İsrail Rızası Şart

Demir Kubbe füze savunma sistemi, İsrail tarafından Pentagon ile ortaklaşa geliştirildi. İki ülke arasındaki anlaşma, teknolojinin karşılıklı rıza olmaksızın üçüncü ülkelere satışına izin vermiyor.

Kiev, sistemin satın almak için Washington’da yoğun bir kampanya yürüttü. Hatta ABD envanterinde yer alan Iron Dome sisteminin Ukrayna’ya sevk edilmesini dahi talep ettiler. Ancak bu da gerçekleşmedi.

ABD, İsrail'den satın aldığı Iron Dome'u ilk kez test etti
ABD, İsrail’den satın aldığı Iron Dome’u ilk kez test etti

İsrail, Washington ile gerçekleştirdiği görüşmelerde Moskova ile ilişkilerini bozmamak adına sistemin Ukrayna’ya satışına izin veremeyeceğini açıkça belirtti.

Ukrayna, bu durumun ardından direkt olarak Bennett hükümetine yöneldi. Ancak çabalar sonuç vermedi ve satış ihtimali masadan kalktı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Ordusu, İsrail’den aldığı Iron Dome Sistemini İlk Kez Test Etti


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ynet

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu