Filipin Donanması’na Jose Rizal Sınıfı Fırkateyn teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Donanması (PN), Güney Kore merkezli gemi platformu üreticisi Hyundai Heavy Industries (HHI) tarafından üretilen ikinci Jose Rizal Sınıfı Fırkateyn olan BRP Antonio Luna (FF151)’yı envanterine aldığını duyurdu.

Sınıfının ilk gemisi BRP Jose Rizal (FF150), Mayıs 2020’de teslim edilmiş ve Temmuz 2020’de hizmete girmişti. 25-29 Ocak 2021 tarihleri arasında Güney Kore’nin Ulsan kentindeki yüklenici tesisinde liman denemeleri ve fiili gemi muayenesi yapıldıktan sonra, DND-PN Denetim Ekibi Başkanı ve DND Savunma Tedarik Hizmetleri Şefi Leodegario Dela Paz, sözleşmede belirtilen teslimat şartlarına ve yükümlülüklere uyulduğunu belirtti.

STM Banner

Teknik konular ve gemi performansı için de Fırkateyn Teknik Denetim ve Kabul Komitesi Başkanı Tuğamiral Alberto Carlos liderliğindeki Filipin Donanması müfettişleri, aynı şekilde FF151’in kararlaştırılan teknik şartnamelere göre inşa edildiğini ifade etti.

HHI Proje Müdürü Bokyung Kang, bu Fırkateyn Projesi’nin finalini görmekten onur duyduğunu, HHI’nin dünya standartlarında gemi inşa kabiliyetini tam olarak kanıtladığını ve şimdi Filipin Donanması ile yetenek yükseltme ortaklığını korvetler ve denizaltılar gibi daha fazla gemi inşaat projesiyle genişletmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Planlanan çizelgeye göre, FF151’in 5 Şubat 2021’de (Kore) Ulsan’dan yola çıkması ve 10 Şubat 2021’de (Filipinler) Subic’e varması beklenmektedir. COVID-19 testleri ve mürettebatın karantinasının ardından, Filipin Donanması tarafından resmî tören gerçekleştirecektir.

Jose Rizal Sınıfı Fırkateyn

Filipinler ile HHI arasında iki hafif fırkateyn inşası sözleşmesi Ekim 2016’da imzalanmış ve iki geminin ihale alım değeri yaklaşık 311 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Fırkateynler, Güney Kore Donanması filosu için inşa edilen Incheon fırkateynlerinin (FFX-I) daha küçük bir versiyonu olan bir HHI tasarımına dayanmaktadır ve 107 metre uzunluğa sahiptir. CODAD kapsamındaki dizel ana elektrik santrali, 25 knot tam hız ve 15 knot hızda 4500 deniz mili seyir menzili sağlar.

Filipin firkateyninin dört adet gemisavar füze rampası, MBDA’nın iki adet SIMBAD-RC kısa menzilli yüzden havaya füze sistemi, bir adet 76 mm ana top, bir adet Aselsan SMASH 30 mm ikincil silahı ve iki adet 324 mm üç tüplü torpido fırlatıcısı bulunmaktadır. Gemide ayrıca, Leonardo AW159 Lynx Wildcat helikopterini konuşlandırmak için bir helikopter güvertesi ve hangarı da bulunmaktadır. Sensörlerin çoğu Thales tarafından tedarik edilmektedir.


Haber: Zeynep Bayındır   |   Kaynak: Naval News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu