Filipin Savunma Bakanlığı’ndan T129 ATAK açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler Savunma Bakanlığı yetkilisi, Filipin Hava Kuvvetleri’nin T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik programına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve 6-8 adetlik alım yapılacağını bildirmişti. Buna müteakiben ise yine Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

STM Banner

Ayrıca Nisan 2020’de ABD, Filipinler’e 450 milyon ABD Doları bedel ile 6 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ve 1.5 milyar ABD Doları bedel ile 6 adet AH-64E Guardian Taarruz Helikopteri satışını içeren olası iki yabancı askeri satışı onaylama kararı almıştı. Bunun üzerine Filipinler Savunma Bakanı Lorenzana tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını yüzünden ABD üretimi taarruz helikopterlerini şu an tedarik edebiliyor muyuz bilmiyorum. COVID-19 ile mücadele etmek için çok fazla parayı kanalize ediyoruz. Türkiye’nin taarruz helikopterleri ile ilgileniyoruz. Müzakere aşamasındayız ancak henüz onlarla herhangi bir sözleşme imzalamadık.” ifadelerine yer verilmişti.

T-129 ATAK

Bugün bir bakanlık yetkilisi tarafından Janes’e yapılan açıklamada ise “Filipinler, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sunulan T129 ATAK’ın satın alınmasıyla ilerleyecek. Satın alma işlemine başlamadan önce Türkiye’den belirli garantileri taahhüt etmelerini isteyeceğiz. Platformun ihraç edilebilirliği konusunda verilecek gerekli garantiler, Manila’daki endişelere yanıt olacak.” açıklamalarında bulunuldu.

Son yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Filipinler, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nin satın alımı konusunda kararlı gözüküyor. Ancak Manila yönetimi, Pakistan’da motor konusunda yaşanılan sıkıntılardan ötürü bir garanti arayışı içerisinde. Öte yandan TUSAŞ Motor Sanayii tarafından GÖKBEY için üretilen yerli helikopter motorunun ise bu yıl teslim edilmesi planlanıyor. Ancak motorun ATAK için oluşturulacak konfigürasyonunun teslim tarihi henüz belirsiz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

  1. Bu işte yaş çünkü ortada motor yok… maalesef hep gazla idare edilen bir toplum olduk…Filipinlerde bu satış olmayacağı gibi..Pakistan a yapılacak olanda şüpheli…Eğer denildiği Gibi t625 içinde olsa ortada bir motor olsaydı bunu atak helikopterine ebteğre etmek çıksa zor olmasa gerekti..Ama Maalesef Doğrusu ortada bir motor yok Ve insanlar yanlış bilgilendirilmek te..😡

  2. Dünya bize hayran,Avrupayı titrettik,müthiş silahlar, üç günde Emevi camiside namaz kılar,bir haftada Süveyş’e ineriz. Türkün Türke türkçülük propagandası. Bunlar ağır toplumsal buhrandır. Hep itilip kakıldık,ekonomide iki yakamız hiç bir araya gelmedi. Kısa bir süre toparlanmaya çalıştık,kendi kendimize yetmeye çalıştık,” reklam arasıydı o ” dendi. Pakistan ve Filipinlere satışın olmayacağını, MTU motor ve RENK şanzımanın alınamayacağını bilen herkes biliyor. Hele Biden gelirse bu günleri de
    arayacağız bu da malum. Çare daha çok çalışıp daha az konuşmak ve de acele etmek.

    1. Bu söylefiklerin 50 yıldır söyleniyor du ortada bir şey yoktu şükret şimdi ortada bir şeyler var ve sizin gibi beceriksizlerde bir şey yapmadan eleştirmeye devam ediyor eleştirdiğin kadar bu üljeye ne verdin ne hayrın dokundu tek yaptığınız spytarılık

  3. Mustafa özülker, Çalış tutan mı var? Kompleksi bırakın, kendinize güvenin. Muhtaç olduğun kudreti damarlarında ara….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu