Mısır’ın Mistral gemilerinde hava savunma zafiyeti devam ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır tarafından Fransa’dan tedarik edilen ve Mısır Donanması envanterine dahil edilen Mistral sınıfı helikopter gemilerinde hava savunma zafiyeti devam ediyor.

Fransa tarafından Rusya Federasyonu için üretilen iki adet Mistral sınıfı Amfibi Hücum Gemisi (LHD), yaşanılan siyasi anlaşmazlıklardan dolayı 950 milyon Avro bedel ile Mısır’a satılmış ve gemiler 2016 yılı içerisinde Mısır Donanması envanterine alınmıştı. 2016 yılından beri Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin katılım gösterdiği tatbikatlarda boy gösteren Mistral savaş gemileri, uzun süredir öz savunma sistemi zafiyetiyle karşı karşıyalar. Son olarak Mısır Donanması tarafından Libya sınırına yakın bir bölgede düzenlenen Kararlı 2020 Tatbikatı’nda, söz konusu zafiyetin devam ettiği görüntülendi.

STM Banner

Mistral savaş gemilerinin hava savunması, Humvee tipi araçlara Stinger füzelerinin entegre edilmesiyle oluşturulan AN/TWQ-1 Avenger Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi ile sağlanıyor. Baş ve kıç taraflarına konuşlandırılan birer adet Avenger ile korunan Mistral savaş gemilerinin, olası bir hava ve/veya deniz muhaberesi esnasında korumasız kalacakları ve gemilerin savaş uçaklarından atılan hava-yer mühimmatlarını veya savaş gemilerinden atılan anti-gemi füzelerini önleyemeyecekleri tahmin ediliyor.

Mısır-Mistral-Avenger

Mistral muadili savaş gemilerinde, Phalanx gibi yakın hava savunma silah sistemleri (CIWS) ile RAM gibi hava savunma sistemleri bir arada bulunuyor. Hatta bazı LHD gibi savaş gemilerinde dikey atım sistemi dahi bulunmakta. Örneğin Türk Donanmasının yakın zamanda envantere almayı amaçladığı TCG ANADOLU LHD, Phalanx CIWS ve RAM sistemlerine bir arada sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Saldım çayıra mevlam kayıra. Üzeride binden fazla personel var, bulunmaz nimet hedef teşkil ediyor.
    O gemiler bir iki phalanx’la nasıl korunacak. Cip üstüne monte Avengerin güverteye tutturulmasının
    dezavantajları dış açık basında yeterince yazıldı. Denizaltı ve su üstü gemilerinin tamamamını refakat
    vermeleri şart.Bu da yetmeyebilir. Hem Mısır’a bunlar ne lazım ? Yakın zamana kadar da dost ve kardeş ülke sayılıyordu. Kimdi onu diyen : “Allahım sen beni dostlarımdan koru, ben düşmanımın icabına kendim bakarım” diyen?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu