Filipinler, Hindistan’dan BrahMos Gemisavar Füzesi Alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler, Hindistan’dan BrahMos gemisavar füzesi tedarik etme kararı aldı. Amaç, Çin’in bölgedeki saldırganlığına karşı bir denge oluşturmak.

Hindistan, böylece Rusya ile ortak olarak geliştirdiği BrahMos füzesini ilk kez ihraç etmiş oldu. Filipinler’in yapacağı alımın maliyeti ise 375 milyon dolar olarak belirtildi.

STM Banner

Her bir BrahMos bataryası iki füze rampası, bir radar ve bir komuta kontrol merkezinden oluşuyor. Bataryalar 10 saniye içinde iki füze ateşleyebiliyor. Resmi anlaşmanın bu ay içerisinde imzalanması bekleniyor.

Amaç Çin’e Karşı Denge Oluşturmak

Filipinler Savunma Bakanı Lorenzana ise yaptığı açıklamada füzelerin özellikle Filipinler Donanması tarafından kıyı savunması için kullanılacağını kaydetti. Filipinler’in bu füzeleri Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hak iddialarına karşı bir caydırıcılık oluşturmak için tedarik ettiği düşünülüyor.

Çin, Filipinler’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik haklarını sürekli olarak taciz ediyor.

Bu tedarik hem Filipin Ordusunun hem de Filipin DonanmasInın kritik geçit noktalarındaki Erişimi Engelleme-Bölgeden Men Etme (A2/AD) amaçlı kullanılacak olan kara tabanlı gemisavar füzesi gereksiniminin karşılanmasını sağlayacak.

BrahMos Gemisavar Füzesi
BrahMos Gemisavar Füzesi

Ayrıca Filipinler, ana karasına izinsiz şekilde yabancı deniz kuvvetlerinin erişiminin engellenmesini de sağlayacak.

Filipinler, BrahMos füzenin kara konuşlu versiyonunu satın alıyor. Bu füzelerin 290 kilometrelik menzili bulunuyor ve ses hızının 2.8 katı seviyelerde uçabiliyor. Bu menzil Vietnam, Malezya, Tayvan ve Brunei’nin de iddialarının bulunduğu Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bölgesinin bir kısmını kapsamak için yeterli.

Hindistan Satıştan Memnun

Hintli yetkililer ise satıştan son derece memnun.

“Dünyanın en büyük silah ithalatçısı olmaktan BrahMos’un ihracatını başlatmaya kadar Hindistan’ın savunma ihracatı için büyük bir başarı. BrahMos, Filipinler’in savunma yeteneklerini güçlendirecek ve Güney Çin Denizi’nde herhangi bir dengesizlik yaratmayacak.”

Aslında bu satış için müzakereler neredeyse 5 yıldır sürüyordu fakat Manila önce pandemiyi ardından ise bütçe sıkıntılarını öne çıkararak alımı ertelemişti.

Hindistan, havacılık ve savunma ihracatını 2025 yılına kadar yıllık 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı planlıyor. Ülkenin 2020-2021 yılları arasındaki savunma ihracatı ise yaklaşık olarak 1 milyar dolar civarındaydı.

BrahMos Füzesi

Süpersonik BrahMos füzeleri ile donatılan Yeni Nesil Mobil Kıyı Savunma Bataryası, düşman savaş gemilerine karşı karadan ateşlenmektedir.

Sistem, Hint ve Rus ortak şirketi olan M/s BrahMos Aerospace Private Limited tarafından geliştirilmiştir. Azami 500 kilometre menzili bulunan BrahMos Süpersonik Seyir Füzesi; karadan, havadan, denizden ve denizaltıdan ateşlenebilmektedir. 670mm çapındaki füze, 2.200-3.000 kg fırlatma ağırlığına sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler ve Çin Arasındaki Balıkçı Teknesi Gerginliği Büyüyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, WSJ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu