Filipinler ve Çin Arasındaki “Balıkçı Teknesi” Gerginliği Büyüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler Savunma Bakanı Lorenzana: “Çin, Güney Çin Denizi’nde daha fazla alanı işgal etmek istiyor. Ben aptal değilim.”

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Çin’in Güney Çin Denizi’nde daha fazla bölgeyi işgal etmeye çalıştığını söyledi. Çin’e ait 200’den fazla “balıkçı teknesi” Güney Çin Denizi’nde Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesi (MEB) içerisinde yer alan Whitsun Resifi yakınlarına demir atmış ve Filipinler’den sözlü tepkilerle karşılaşmıştı.

STM Banner

Lorenzana: “Çinli deniz milislerinin bölgede devam eden varlığı, Batı Filipin Denizi’nde (Güney Çin Denizi) daha fazla alanı işgal etme niyetini ortaya koyuyor.”

Whitsun Resifi yakınlarındaki Çin teknelerinin bölgeden ayrılması için çağrılarını sürdüren Lorenzana, Çin’in öne sürdüğü “kötü hava şartlarının” artık iyileştiğini ancak bölgede halen Çin’e ait 44 adet tekne olduğunu belirtti.

Lorenzana: “Ben aptal değilim. Hava son zamanlarda oldukça iyiydi ve hala öyle. Burada kalmaları için hiçbir sebep yok.”

Çin’e göre ise birbirine bağlı halde bulunan bu gemilerde yer alan şahıslar “milis” değil ve kötü hava şartlarından korunmak amacıyla Manila’ya ait alan içerisinde sığınıyorlar.

Çin - Flipinler

Lorenzana: “Çin, bunu daha önce Scarborough ve Mischief resiflerinde yapmıştı. Filipinler’in uluslararası hukuk altındaki egemenlik hakları yüzsüz bir şekilde ihlal ediliyor.”

Filipinler, Çin’e bağlı “deniz milislerinin” bölgeden ayrılmaması durumunda Pekin’in bir dizi “diplomatik protestolarla” karşı karşıya geleceği konusunda uyardı.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı: “Çekilmekte her geç kaldıkları gün için, Filipinler Cumhuriyeti diplomatik protestoda bulunacağız. Derhal çekilmeleri için bir kez daha çağrı yapıyoruz.”

Çin, en son yaptığı açıklamada teknelerin bulunduğu sularda Çinli balıkçıların uzun yıllar boyunca balıkçılık faaliyetleri yürüttüğünü, durumun “tamamen normal” olduğunu ve “gemilerin kötü hava şartlarından dolayı resiflere sığındığını” belirtti.

Çin’in Manila’da bulunan Büyükelçiliği ise yaptığı bir açıklamada teknelerin bulunduğu bölgenin “geleneksel bir avlanma alanı” ve “Çin’e ait Spratly (Nansha) Adaları’nın bir parçası” olduğunu vurguladı.

Analistlere göre ise her geçen gün daha da ciddileşen durumun açıklaması Pekin’in Biden yönetimini test ettiği yönünde. Pekin, 2012’de Obama yönetiminin Scarborough Resifinde yaşanan olaylardaki vurdumduymazlığı sonucunda Güney Çin Denizi’nde pek çok yapay ada inşa etmiş ve bu adaları radarlar, füze bataryaları ve savaş uçakları için hangarlarla donatmıştı.

Çin - Flipinler

ABD, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada Filipinler’in yanında olduğunu ve Çin’in “deniz milislerini kullanarak diğer ulusları korkutmak, provoke etmek ve tehdit etmek” niyetinde olduğunu belirtmişti.

Çin’in ticari balıkçı teknelerini kullanarak uyguladığı “gri bölge” adımlarına karşı Washington’un nasıl bir yanıt vereceği ise hala net değil. ABD’nin bu bölgelerin yakınlarına uçak veya savaş gemisi gönderme hamlesinin “aşırı reaksiyon” olarak görülebileceği bunun da ABD’yi “saldırgan” taraf olarak göstermesinden endişe ediliyor. Fakat hiçbir şey yapmamanın da ağır sonuçları var. ABD, son yıllarda Çin’in egemenlik iddialarına karşı koymak için bu bölgelerin yakınlarında Serbest Dolaşım Operasyonlarını (FONOP) artırdı.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal zemini olmadığına karar vermişti. Çin’in balıkçı tekneleriyle Filipinler’e ve dolaylı olarak ABD’ye meydan okuduğu bölge ise Filipinler’in MEB sınırları içerisinde yer alıyor.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte ise şu ana kadar sessiz kalmayı tercih etti.

Duterte, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile olan “yakın dostluk bağlarının” krizin çözümünde etkili olabileceği görüşünü koruyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dassault Aviation ve Airbus FCAS için anlaşmaya vardı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu