Filipinler ile İsrail’den Hücumbot sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler Savunma Bakanlığı, Filipin Donanması’nın (PN) hücumbot projesi için iki İsrail şirketi ile anlaşma imzaladığını duyurdu. Söz konusu anlaşma, dokuz Shaldag Mk. V Hücumbot tedarikini kapsıyor.

Proje kapsamındaki İsrailli şirketlerden biri olan Israel Shipyards Ltd. ile 6,161 milyar Filipin Pesosu (127,9 milyon ABD doları) değerinde sözleşme imzalandı. Israel Shipyards, bu anlaşma kapsamında Filipin Donanması’na 9 adet Shaldag Mk. V tipi Hücumbot temin edecek.

STM Banner

Aynı zamanda Israel Shipyards tarafından Filipin Donanması’na ait tersane, bot ve küçük gemiler inşa edebilecek kapasiteye ulaştırılması adına modernize edilecek ve mevcut kabiliyetleri geliştirilecek.

Anlaşma kapsamındaki ikinci şirket olan Rafael Advanced Systems Ltd. ile 3,82 milyar Filipin pesosu (79,38 milyon ABD doları) değerinde bir sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında Filipin Donanması’na Typhoon ve Mini Typhoon tipi uzaktan komutalı silah sistemleri ile Typoon MLS füze rampaları ve Spike NLOS karadan karaya füzeler temin edilecek.

Shaldag Mk. V; 32,7 metre uzunluğa ve 6,2 metre genişliğe sahiptir. Gemi, 40 deniz milinin üzerinde hıza çıkabilmektedir.

Filipin Donanması, halihazırda Tomas Batilo sınıfı hücumbotları kullanmaktadır. Tomas Batilo sınıfı hücumbotlar, Güney Kore’den tedarik edilen eski Chamsuri sınıfı hücumbotlardır ve 1990’ların başında Filipin Donanması’nda hizmete girmeden önce 1970’lerin sonlarından itibaren Kore Cumhuriyeti Donanması’nda (ROKN) kullanılmaya başlanmıştır.

Filipin Donanması, Tomas Batilo sınıfı araçların büyük bir çoğunluğu zaman içerisinde kullanılamaz hale geldiğinden dolayı halihazırda 2 tanesini kullanabiliyor. (Asia Pacific Defense Journal)

Önerilen İçerik: Başkan DEMİR’den Türk Tipi Hücumbot açıklaması


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu