Rostec Bumerang’ın ihraç versiyonunu ilk sergileyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu merkezli savunma sanayii şirketi Rostec, 3-5 Şubat tarihlerinde Bangalore kentinde gerçekleştirilecek olan Hindistan’ın en büyük havacılık fuarı Aero India 2021’de, Bumerang 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)’ın ihracat versiyonunu ilk kez sergileyecek.

Konuyla ilgili olarak Rostec Uluslararası İş birliği ve Bölgesel Politika Direktörü Viktor Kladov, “Yurtdışında ilk kez, gelişmiş Bumerang tekerlekli platformunu temel alan K-16 zırhlı personel taşıyıcısını ve K-17 zırhlı muharebe aracını sergileyeceğiz. Platform, Rusya Savunma Bakanlığı’nın siparişi üzerine geliştirildi ve yüksek muharebe ve operasyonel kabiliyetlere sahiptir. Ayrıca, çeşitli silah ve teçhizatla geniş bir kullanım yelpazesi sunmaktadır.” dedi.

STM Banner

Military Industrial Company şirketi tarafından tasarlanan Bumerang 8×8 TTZA, iki konfigürasyonda geliştirilmiştir. Bunlar; 25 tonluk K17 Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve 22 tonluk K-16 Amfibi Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT). Bumerang, 800 km’lik harekat menziline sahiptir. BTR-80 gibi heeled savaş araçlarının yerini alması amaçlanan Bumerang; yeni bir şasi, yeni bir zırh ve arttırılmış yerden yükseklik gibi farklarından ötürü yeni bir yaklaşımı temsil etmektedir.

K-16 ZPT, 12.7mm kalibreli makineli tüfeğe sahip bir silah sistemi donatılmışken; K-17 BMP, 30mm otomatik top ve eş eksenli 7.62 mm makineli tüfeğin yanı sıra “Kornet” tanksavar füzeleriyle donatılmış bir Epoch savaş modülü ile teçhiz edilmiştir. Ayrıca K-17, 4-200 metre menzilli bir aktif koruma sistemi ile de donatılmıştır.

FNSS-Pars-6x6-MKKA
FNSS Savunma MKKA

Türk Silahlı Kuvvetleri ise FNSS Savunma tarafından geliştirilen PARS 6×6 İZCİ ve PARS 8×8 İZCİ araçları ile envanterine ilk kez 6×6/8×8 TTZA alacaktır. Aynı şirket tarafından geliştirilen araçlar, yine bir ilk olarak Türk Özel Kuvvetleri hizmetine de alınacaktır.

Önerilen İçerik: TSK, ÖMTTZA ile ilk kez 6×6 ve 8×8’le tanışıyor


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu