Filipinler yeni S-70i Black Hawk helikopterlerini teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipin Hava Kuvvetleri (PAF), ABD’li Sikorsky şirketi tarafından geliştirilen 6 yeni S-70i Black Hawk tipi Genel Maksat Helikopteri’ni kullanımına aldı.

Edinilen bilgiye göre; Filipin Hava Kuvvetleri, 10 Aralık 2020 tarihinde Clark Hava Üssü’nde düzenlenen tören ile ABD’li Sikorsky şirketi tarafından geliştirilen 6 yeni S-70i Black Hawk tipi genel maksat helikopterini kullanıma aldı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; helikopterler, Sikorsky’nin Polonyalı yan kuruluşu PZL Mielec tarafından inşa edildi ve Kasım 2020’de Filipinler’e teslim edildi.Teslim edilen 6 helikopterin tamamı, PAF’ın modernizasyon çabalarının bir parçası olarak 2018’de sipariş edilen 16 yeni S-70i helikopteri için yapılan anlaşmanın parçasıydı. Kalan 10 helikopterin de PZL Mielec tarafından üretilmesi ve 2021 yılı başında PAF’a teslim edilmesi planlanıyor.

S-70i helikopterleri, Filipin Hava Kuvvetleri tarafından uzun yıllardır aktif olarak kullanılan Bell UH-1D/H Huey helikopter filosunun yerini alacak. Ayrıca PAF’ın, 16 adet Rus yapımı Mil Mi-171 Hip helikopteri sipariş ettiği biliniyor.

Ayrıca Filipin Hava Kuvvetleri, Türkiye ile de TUSAŞ üretimi T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarikiyle ilgili olarak temaslarda bulunuyor.


Asia Pasific Defense Journal

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu