Türk Deniz Kuvvetleri’ne P-72 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

MELTEM-III Projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı teslim aldı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan MELTEM-III Projesi kapsamında, 2 adet ATR-72-600 Genel Maksat Uçağı ile 6 adet P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın tedariki amaçlanmaktaydı. İtalyan Alenia Aermacchi (Leonardo) ana yükleniciliğinde ve TUSAŞ alt yükleniciliğinde yürütülen MELTEM-III Projesi kapsamında tedarik edilecek TCB-701 ve TCB-702 kuyruk numaralı 2 adet ATR-72-600 Genel Maksat Uçağı, Temmuz 2013 ve Ağustos 2013 tarihilerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

STM Banner

Proje kapsamında Dz.K.K.lığı’na teslim edilecek 6 adet P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın kabul faaliyetleri ise kısa süre önce başlamıştı. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 11.12.2020 tarihinde yapılan açıklamada, “Başkanlığımız tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi’nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

MELTEM Projesi kapsamında teslimatların tamamlanmasıyla Dz.K.K.lığının deniz karakol uçağı sayısı 12’ye çıkacak.

P-72 Deniz Karakol Uçağı

P-72 Deniz Karakol Uçakları

P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

P-235 uçaklarında bulunmayan Link 16 sistemi, MK54 torpidosu taşıma ve atma gibi yeni özelliklere ilaveten P-72 uçakları daha uzun süre görev icra edebilecek kabiliyete sahip olacak.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben 2021 yılı içinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

MELTEM-III Mk54

Projede yerli ve milli sanayiinin rolü

Proje kapsamında Türk Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

ASELSAN tarafından ekipman tedariki sağlandı. Uçaklarımızda MİLSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunuyor. Deniz Karakol Yer İstasyonu, HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hizmete hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri de devam ediyor.

2021 yılı içerisinde Deniz Karakol Uçaklarımıza ait görev sistemlerinin 3 yıl süreli lojistik destek hizmetini başlatarak tedarik edilen sistemlerin işletme ve idamesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na gerekli desteğin sağlanması planlanıyor.

TUSAŞ’ta gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Havacılık Komutanı Tuğa. Alper Yeniel, ana yüklenici LEONARDO adına Kıdemli Başkan Yardımcısı Nadia Steiner; alt yükleniciler adına TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Bayram Gençcan, MİLSOFT Genel Müdürü İsmail Başyiğit ve THALES Hava Araçları Direktörü Levent Taşkın katıldı.

Önerilen İçerik:

Torpido yüklü MELTEM-III uçağı görüntülendi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu