Finlandiya ve Estonya’dan Müşterek Kıyı Savunması Kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Finlandiya ve Estonya, Baltık Denizi’nde Rusya’ya karşı A2/AD alanı kurmak amacıyla envanterlerindeki Blue Spear ve MTO-85M Mobil Kıyı Savunma Sistemleri’ni birbirine entegre edecek.

Söz konusu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte iki ülke, Rus Donanması’nın Baltık Filosuna ev sahipliği yapan Kaliningrad topraklarının Rusya ile denizden ulaşımını kısıtlamayı amaçlıyor. Halihazırda Kaliningrad ile Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki tek bağlantısı, Finlandiya Körfezi’nden geçiyor.

STM Banner

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur; Fin Iltalehti’ye verdiği röportajda iki ülkenin elindeki kıyı savunma füzelerinin menzilinin, Finlandiya Körfezi’nin genişliğinden çok daha fazla olduğunu ve bu sayede sistemleri birbirlerine entegre ederek veri alışverişinde bulunabileceklerini söyledi.

Estonya, İsrail-Singapur ortak girişimi Proteus Advanced Systems firmasına 2021 yılında Blue Spear Gemisavar Füzesi siparişinde bulunmuştu. Füzelerin teslim edilmesinin ardından Finlandiya envanterindeki RBS-15 Gemisavar Füzelerini kullanan MTO-85M Kıyı Savunma Sistemi’ne entegre edeceklerini söyleyen Bakan Hanno Pevkur, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ardından Baltık Denizi’nin tamamen NATO’nun iç denizi haline geleceğini de ifade etti.

Singapur-Blue-Spear
Blue Spear

Rusya tarafından ise Duma Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Yury Shvytkin, Finlandiya Körfezi’ni kesme tehdidinin bir Rus tepkisini tetikleyeceğini söylemesine rağmen, Kremlin tarafından Finlandiya ve Estonya’nın müşterek kıyı savunma ağı kurma girişimine dair bir açıklama yapılmadı. Yury Shvytkin ayrıca “Kıyı savunma sisteminin Rus savaş gemileri için hiçbir engel teşkil etmiyor” dedi ve “Gerginliği artırmaya çalışmıyoruz, ancak bu tür kışkırtıcı açıklamalar sadece kınamayı değil, aynı zamanda bizim tarafımızdan misilleme eylemlerini de gerektiriyor” açıklaması yaptı.

Finlandiya ve Estonya’nın kıyı savunma sistemlerini entegre etmesiyle birlikte Baltık Filosu’nun konuşlandığı Kaliningrad’ın, Rus ana karasıyla bağlantısının ve yüzeyden ulaşımının kopması muhtemel. Her ne kadar Rus tarafından gemiler için bir tehlike oluşturmayacağı iddia edilse de özellikle Moskova gemisinin Karadeniz’de batmasının ardından Rus gemilerinin, kıyı konuşlu gemisavar füzelerine karşı performanslarına dair ciddi şüpheler mevcut.

Anlaşmanın imzalanması ve sistemlerin birbirine entegre edilme planları, Baltık ülkelerinin yükselen Rus tehdidine karşı birlikte çalışacağı ve ortak önlemler almaya iteceğine dair öngörülerin gerçekleştiğini göstermesi açısından da oldukça önemli.

ÖNERİLEN İÇERİK: Haluk Bayraktar Aylık TB2 Üretim Kapasitesini Açıkladı


Oğuzhan Karakuş / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu