Finlandiya’dan F/A-18 modernizasyonuna red kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Finlandiya Savunma Bakanlığı, Finlandiya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ABD üretimi F/A-18C/D Hornet savaş uçaklarının modernize edilmesi teklifini reddetti.

Konuyla ilgili olarak Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan bir raporda; Finlandiya Hava Kuvvetleri envanterindeki F/A-18 savaş uçaklarının modernize edilmesi fikrinin, gereksiz riskler barındırdığına ve yeni silah sistemlerinin satın alımı için ayrılan bütçeye olumsuz mali etkiler oluşturacağına vurgu yapıldı. Bu kapsamda Savunma Bakanlığı, 3.5 ila 4.5 milyar Avro karşılığında F/A-18 Hornet savaş uçaklarının modernize edilmesi teklifini kesin bir dil ile reddetti.

STM Banner

Finlandiya Savunma Bakanlığı, F/A-18 filosunun modernizasyonu için harcanacak paranın, HX olarak bilinen ve Finlandiya Hava Kuvvetleri için yeni nesil savaş uçağı tedarikini kapsayan programda değerlendirilmesini uygun gördü. HX Programı kapsamında Finlandiya Hava Kuvvetleri, Plana göre 2025 ve 2029 yılları arasında emekli olacak F/A-18C/D Hornet uçakları yerine toplam 64 adet yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı tedariki yapılacak. Projenin toplam 11.4 milyar € değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Finlandiya’nın savaş uçağı ihalesine; ABD’li firmalardan Boeing, F/A-18E/F Super Hornet ile Lockheed Martin ise F-35 ile katıldı. Bunların yanında Fransız Dassault firması Rafale, İngiltere Eurofighter Typhoon, İsveç’li Saab firması ise JAS-39 Gripen E/F ile katılım gösterdi. Program, 64 adet savaş uçağının yanında pilotaj eğitimi, yedek parça ve mühimmat lojistiği, bakım ve idame gibi konularda teknik destek gibi birçok konuyu da içeriyor. Verilen teklifler arasında Saab firmasının teklifi öne çıkıyor. Öyle ki Gripen tercih edilmesi halinde ortak üretim ve teknoloji transferi gibi konularda Saab elini açık tutacağını bildirdi.

Finlandiya, önümüzde ki 1-2 sene boyunca teklifleri irdeleyecek ve aynı zamanda uçakları kapsamlı bir şekilde incelemeye tabii tutacak. Tüm bu işlemlerin ardından 2021 yılında nihai kararın verilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu