Hindistan’da Pantsir-S1 muamması

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’ndan büyük çaplı savunma alımlarına devam eden Hindistan, şimdi de Pantsir-S1 Kısa Menzilli Hava Savunma (SHORAD) Sistemi’ne ilgi duyuyor.

Çin Halk Cumhuriyeti ile yaşadığı gerilimin dozu sürekli artan Hindistan, devasa büyüklükteki silah alımlarına devam ediyor. Rusya Federasyonu için karlı bir pazar olan Hindistan, kısa bir süre önce Rusya’ya 500 adet T-90MS Ana Muharebe Tankı – lisans altı olarak üretilecek – ile 12 adet Sukhoi Su-30MKI ve 21 adet Mikoyan Gurevich MiG-29 tipi savaş uçağı sipariş etti. Ayrıca mevcut 59 adet MiG-29 uçağının modernizasyonunu içeren bir siparişte daha bulunan Hindistan, Eylül 2018 tarihinde de 5 sistem S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedariki için Rusya Federasyonu ile 5.43 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı.

STM Banner

Hindistan, uzun süredir Rusya’dan tedarik etmeyi planladığı Pantsir-S1 Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi konusunda ise kararsız kalmış durumda. Pantsir sistemlerinin ilk önce Hmeymim Hava Üssü’nde kamikaze dron sistemlerine karşı gösterdiği kötü performanslar, daha sonra ise Suriye ve Libya’da Türk SİHA’larınca kolaylıkla vurulmaları, Yeni Delhi yönetimini bu sistemleri tedarik etme fikrinden uzaklaştırmış durumda. Buna karşın Rusya Federasyonu, yeni bir Pantsir varyantı olan Pantsir-S1M’de mevcut bu sorunların çözüldüğünü iddia ederek Hindistan’a Pantsir satışını gerçekleştirmeye çabalıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu