Savunma Sanayii Başkanı DEMİR Harrier’da noktayı koydu

Roketsan-ATMACA-Banner

Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TCG ANADOLU ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (L-400) ve Harrier savaş uçakları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. İsmail DEMİR, birçok kez TCG ANADOLU için ismi telaffuz edilen AV-8B Harrier tipi savaş uçaklarıyla ilgili son noktayı koydu.

STM Banner

TCG Anadolu “En Geç” 2022’de Envanterde

Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’yu envanterimize kattığımızda, Türk Deniz Kuvvetleri daha da güçlenecek. Salgın ortamı projeyi biraz etkiledi, planlanan tarih 2022’lerin sonu idi. Lakin ilk kaynakta Sayın Cumhurbaşkanımız, tersane ile pazarlık yaparak bu tarihi öne çektiler. Salgına rağmen bu öne çekilen tarihi tutturmaya çalışıyoruz. 2021 yılı bitmeden TCG ANADOLU’yu envantere almaya çalışacağız. Şu anda 2022 yılı garanti bir tarih ama bu tarihi öne çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Deniz Kuvvetlerimiz bölgesel anlamda en kuvvetli donanmalardan bir tanesi. Örneğin Denizaltı filomuza Akdeniz’deki en iyi filolardan bir tanesi diyebiliriz. Şimdi daha da güçleniyor, Reis sınıfı denizaltılarımız geliyor. Bu kabiliyetlerimiz artarak devam ediyor ve yeni devreye girecek denizaltılarımız ile, Anadolu gemimiz ile bu kabiliyet daha da artacak.

Prof.-Dr.-İsmail-DEMİR

TCG Anadolu Deniz Kuvvetleri’ne Paradigma Değişimi Yaratacak

TCG ANADOLU ilk tasarım formatı ile bir Havuzlu Çıkarma Gemisi idi. Üzerinde helikopterler de taşıyabilen, içinde çıkarma gemileri olan ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar da koyabileceğiniz bir platformdu. Şimdi biz buna oyun değiştirici bir unsur olarak S/İHA’ları katıyoruz. İnşallah gemi hizmete girdikten çok kısa bir süre sonra helikopterlerden başka bir hava gücünü de buraya konuşlandırmış olacağız. Bu kabiliyet geminizin herhangi bir harekat ortamında çıkarma yapabilmesini, helikopterlerle operasyon yapabilmesini, hava savunma sistemi kullanabilmesini ve havada vurucu güç oluşturmasını sağlar ki bu da bir platformdan arzulayacağınız bütün unsurları üzerinde taşımış demektir. Böyle bir platforma S/İHA konuşlandırma dünyada bir ilk olacak.

Harrier ile ilgilenmiyoruz ama…

Malum Harrier’lar çok eski bir tasarım ve açıkçası Harrier ile ilgilenmiyoruz. Ama TCG ANADOLU gibi bir gemi üzerine, ANADOLU’dan edindiğimiz tecrübelerle belki daha büyük bir yapmak da çok mümkün. Uçak gemisine yakın bir gemiden bahsediyoruz. Onun üzerine konuşlandırılacak sistemler ile ilgili ayrı çalışmalar yapılabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çeşitli beyanları var uçak gemisi konusunda biliyorsunuz. ANADOLU klasik anlamda bir uçak gemisi olmayacak ama tabii bu noktada harekat ihtiyaçları ile beraber çalışılır, ne tür bir gemi ile ne yapılabilir o da ihtiyaç makamları ile beraber konuşulacak bir konu.”

ÖNERİLEN İÇERİK: TCG ANADOLU’ya katlanabilir kanatlı SİHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Aslında 10 adet alınıp konuşladırılmalıydı gemide.hatta 1 tanesi kendimiz geliştirmek için tersine mühendislik yapılarak incelenip üretim yapma çalışmalarına girişilmeliydi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu