Norveç, NH90 Helikopteri Sözleşmesini Feshetti

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç, yıllar önce Airbus Helicopters ile imzaladığı NH90 nakliye helikopteri sözleşmesini iptal etme kararı aldı. Karar için birçok sebep sıralandı.

Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram tarafından düzenlenen basın toplantısında NH90 helikopterlerinin bir yılda 3.900 saat uçması için tedarik edildiği ancak helikopterlerin bir yıl içerisinde yalnızca 700 saat uçabildiği kaydedildi.

STM Banner

“Ne yazık ki, teknisyenlerimiz ne kadar saat çalışırsa çalışsın ve ne kadar parça sipariş edersek edelim, bunlar NH90’ı asla Norveç Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılayabilecek hale getiremeyeceği sonucuna ulaştık.

Silahlı Kuvvetler ve ilgili departmanlar ve ajansların ortak tavsiyesine dayanarak, Norveç Hükümeti bu nedenle NH90’ın görevlerine son vermeye karar verdi ve Norveç Savunma Malzeme Ajansı’na sözleşmeyi feshetme yetkisi verdi.”

NH90 Sea Lion
NH90 Sea Lion

Norveç’in NH90 alımı 2001 yılında başlamıştı. 6 adedi Deniz Kuvvetleri ve 8 adedi ise Sahil Güvenlik Birimleri olmak üzere toplamda 14 adet NH90 helikopteri tedarik edilmişti. 2008 yılında başlaması beklenen teslimatlar ancak 2011 sonunda başlayabilmiş ve 2016 sonunda tamamlanmıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada günümüze gelindiğinde helikopterlerin yalnızca 8 tanesinin tamamen operasyonel olduğu vurgulandı.

Norveç’in bu kararın ardından yeni helikopter tedarikine gideceği de belirtildi.

“NHI ile iş birliği içinde NH90 ile ilgili sorunları çözmek için defalarca girişimde bulunduk, ancak sözleşmenin imzalanmasından 20 yıldan fazla bir süre sonra, hala satın alındıkları görevleri yerine getirebilecek helikopterlerimiz yok ve NHI bize gerçekçi çözümler sunamıyor.”

Norveç, sözleşmenin feshinin ardından tüm helikopterleri iade etmeyi ve tüm parasını geri almayı umuyor.

NH90 Helikopteri

Airbus tarafından geliştirilen NH90, çeşitli görevlere göre konfigüre edilebilen bir genel maksat helikopteri.

NHIndustries ortaklığı (Airbus Helicopters, Leonardo Helicopters ve Fokker Aerostructures) tarafından geliştirilen NH90, NATO’nun hem kara hem de deniz operasyonları için modern orta boyutlu çok rollü askeri helikopter gereksinimini karşılamak üzere tasarlandı.

Taktik birlik taşımacılığı (TTH) ve NATO fırkateyn helikopteri (NFH) versiyonları bulunan NH90, gelişmiş bir görev bilgisayarı ve 4 eksenli otopilotlu uçuş kontrol sistemi gibi yenilikçi özellikleri içeren çift motorlu bir helikopter.

NH90 helikopterinin operatörleri arasında Avustralya, Almanya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Umman, Katar, İspanya ve İsveç orduları yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hollanda’ya ait NH90 helikopteri düştü


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Norveç Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu