FNSS’den Filipinler’e AZMİM ve Silah Kulesi ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın önde gelen kara platformu üreticisi şirketlerinden FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Filipinler’e AZMİM Zırhlı İstihkam Aracı ve Silah Kulesi ihracatı gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için paletli ve tekerlekli konfigürasyonlarda zırhlı kara platformu çözümleri sunan FNSS, 2021 yılına iki farklı ihracat haberiyle giriş yaptı. Edinilen bilgiye göre; Filipin Silahlı Kuvvetleri, zırhlı istihkam aracı ile stabilize insanlı silah kulesi ihtiyacı için FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’yi tercih etti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; silah kulesi teslimatları Ekim 2021, AZMİM Zırhlı İstihkam Aracı teslimatları ise Mart 2023’e kadar tamamlanacak.

Filipinler’e AZMİM ihracatı

FNSS ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan ve Kasım 2020 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren sözleşme kapsamında, FNSS, Filipinler Ordusu’na Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi (AZMİM) araçları ve lojistik destek hizmetlerini sağlayacak. Bu kapsamda 2023 yılı Mart ayı sonuna kadar araçların teslim edilmiş, eğitim ve lojistik destek hizmetlerinin tamamlanmış olması planlanıyor.

Filipinler Ordusu’nun modernizasyon programı kapsamında, istihkam taburlarının operasyon kabiliyetlerini artırmak ve amfibik özellik yeteneği ile bu kabiliyetleri daha ileri aşamalara taşımaya yönelik bu program doğrultusunda, araçta kullanılan alt sistemler ve görev ekipmanları günümüz teknolojik gelişmelerini yansıtan niteliklerde olacak şekilde belirlenmiştir.

AZMİM-FNSS

Üretimi FNSS tesislerinde yapılacak olan araçlar, daha sonra Filipinler’de yine FNSS tarafından kullanıcıya teslim edilecek. Kabul testlerinin bir bölümü Türkiye’de bir bölümü ise Filipinler’de yapılacak olan araçlar için eğitim faaliyetleri entegre lojistik destek hizmetleri kapsamında Filipinler’de gerçekleştirilecek.

Dünyada yüzme kabiliyetine sahip ilk ve tek istihkam dozer aracı olan AZMİM, Silahlı Kuvvetlerimiz envanterinde kendisini başarıyla kanıtlayarak bu referans ile ilk defa yurtdışına ihraç edilmiştir. FNSS bu proje ile Filipinler pazarında kalıcı olmak adına önemli bir adım atmıştır. Ayrıca AZMİM projesi, Türkiye ve Filipinler hükümetleri arasında imzalanan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması kapsamında, yine FNSS’nin İnsanlı Silah Kuleleri projesinin ardından imzalanan ikinci projedir.

TÜRKİYE VE FİLİPİNLER ARASINDAKİ YENİ SAVUNMA PROJESİ FNSS İLE GERÇEKLEŞİYOR

FNSS ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan ve Ağustos 2020 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren sözleşme kapsamında, FNSS, Filipinler Ordusu’na stabilize insanlı silah kulesi üretimi, entegrasyonu ve lojistik destek hizmetlerini sağlayacak. Ekim 2021’de kulelerin araçlara monte edilmiş olması ve Aralık 2021 itibari ile eğitim ve lojistik destek hizmetlerinin tamamlanmış olması planlanıyor.

SABER-Kule

Filipinler Ordusu’nun modernizasyon programı kapsamında, mevcut paletli zırhlı araçlarının ateş gücünü artırmak ve geliştirmek amacına yönelik bu program doğrultusunda, daha önce farklı ülkeler için üretilmiş ve satışı yapılmış insanlı kuleler son teknoloji ürünü görüş (gündüz/gece) ve atış kontrol sistemleri kullanılarak üretilecek. Üretimi FNSS tesislerinde yapılacak olan kuleler, daha sonra Filipinler’de yine FNSS tarafından paletli zırhlı araçlarına entegre edilerek kullanıcıya teslim edilecek. Kabul testlerinin bir bölümü Türkiye’de bir bölümü ise Filipinler’de yapılacak olan kuleler için eğitim faaliyetleri entegre lojistik destek hizmetleri kapsamında Filipinler’de gerçekleştirilecek.

Tek kişilik insanlı kuleler, maliyet etkinliği ve üstün teknik özellikleri ile dünyanın önde gelen firmalarının ürünlerine karşı başarı sağlayarak, Filipinler Ordusunun tercihi olmuştur. FNSS, Türk savunma sektöründe, dost ve müttefik kuvvetler envanterine tek kişilik stabilize kule ihraç eden tek şirket olma özelliğini sürdürmektedir. Proje Türkiye ve Filipinler hükümetleri arasında yapılan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması kapsamında icra edilecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sevindirici. Dikkatimi iki şey çekti : Video’da aracın üzerinde Kunduz yazıyor. Acaba Kunduz ve Azmim değişik araçlar mı ? Kaç araç satıldığı belirtilmiyor . İstihkam aracı olduğuna göre de
    çok büyük miktarlarda olmamalı. O zaman neden Mart2023 ? Ola ki bir başka ülke daha almak isterse
    ona daha da ileri bir tarih mi verilecek ? Her neyse, bu sene iyi başladık, devamı da gelir inşallah !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu