Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, hava savunma için kritik olan Ateş İdare Cihazı (AİC) ile Modernize Çekili Top (MÇT)’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ilk seri üretim teslimatını başarıyla gerçekleştirdi.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 29 Aralık 2017 tarihinde imzalanan 35mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi sözleşmesi kapsamında, dört ila onuncu kafile teslimatları yurdun çeşitli bölgelerinde tamamlandı.

STM Banner

Zorlu şartlar altında, ASELSAN personelinin çalışmaları neticesinde tamamlanan teslimat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) alçak irtifa hava savunma gücüne güç kattı.

Ateş İdare Cihazı (AİC)

Ateş İdare Cihazı (AİC): AİC sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin
şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.

ASELSAN AİC

Modernize Çekili Top (MÇT)

35mm Modernize Çekili Top (MÇT): Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde
bulunan 35 mm çekili hava savunma toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu
toplar, güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır.
Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu