FNSS’in KAPLAN MT tankı Brezilya yolunda

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN MT Hafif Tankı, Brezilya yolunda. KAPLAN MT Tankı, Brezilya Ordusu tarafından test edilecek.

Milli ve yerli imkanlarla geliştirilen FNSS KAPLAN MT Hafif Tankı, kısa süre önce Endonezya’ya ihraç edilmişti. Türkiye’nin ilk tank ihracatını gerçekleştiren FNSS, bu alanda yeni başarılara imza atmayı hedefliyor. Bu kapsamda KAPLAN MT, Brezilya’ya sevk edildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Cockerill® 3105 kulesi ile teçhiz edilen KAPLAN MT Tankı’nın halihazırda gümrük işlemleri devam ediyor ve Mart ila Nisan ayları arasında ülkeye ulaşması hedefleniyor. Tankın, mayıs ayında Tramandaí şehrinde düzenlenecek geleneksel ulusal tören olan Süvari Festivali’ne katılması bekleniyor.

Törenin ardından araç, demonstrasyon için Santa Maria’daki Zırhlı Eğitim Merkezi’ne gönderilecek. Brezilya Ordusu envanterinde halihazırda; 40 adet Leopard 1A1BE, 220 adet Leopard 1A5BR ve 30 adet M60A3 ana muharebe tankı bulunuyor.

KAPLAN MT Hafif Tank

FNSS’nin KAPLAN MT orta ağırlık sınıfı tankı, modern harbin gelişen ihtiyaçlarına yanıt veren benzersiz bir örnek niteliğindedir. Özgün tasarımıyla KAPLAN MT, sınıfının en düşük siluetine ve en yüksek güç/ağırlık oranına sahiptir. Optimum ağırlık ve hareket kabiliyeti için tasarlanan bu platformun son teknoloji güç paketi; gelişmiş elektronik kontrol sistemleri, Yardımcı Güç Ünitesi (APU) ve güçlü bir süspansiyon sistemi ile bir araya getirilmiştir.

KAPLAN-MT

Bu özellikler, tankın gece ve gündüz operasyonları için muharebe alanındaki keşif manevraları sırasında güvenilirliği ve sürekli güç aktarımının sağlamasına olanak tanımaktadır. Ayrıca KAPLAN MT’nin gelişmiş hareket kabiliyeti, kullanıcı deneyimini ergonomik açıdan artırmakta ve tüm görev ekipmanlarının kullanım ömrünü uzatmaktadır.

KAPLAN MT’nin tasarım mimarisi, gelişmiş balistik koruma ve sınıfının en iyisi mayın koruma sisteminden oluşan üstün bir beka kabiliyeti sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak üzere isteğe bağlı olarak aktif koruma sistemi de entegre edilebilmektedir. KAPLAN MT’nin iç tasarımı, harekât esnasında, kullanıcıların genel performansını artırmak için kullanıcı ergonomisine ve mürettebat konforuna odaklanmıştır. KAPLAN MT, gündüz ve termal kameralar, çok fonksiyonlu dijital sürücü gösterge paneli ve sürücü için geniş açılı optik periskoplarla donatılmıştır. “Avcı-nişancı” kabiliyeti sağlamak amacıyla hem nişancı hem de komutan için üçüncü nesil yüksek performanslı bir görüş Sistemine de sahiptir.

KAPLAN MT

Ayrıca tankta, mürettebat için yüksek düzeyde taktik durumsal farkındalık sağlamak üzere Muharebe Alanı Yönetim Sistemi (BMS – Battlefield Management System) ve Lazer Uyarı Sistemleri (LWS – Laser Warning Systems) bulunmaktadır.

KAPLAN MT, benzersiz zırh delme kabiliyeti ve yüksek tahrip gücünü; ileri teknoloji ürünü kuleye entegre yüksek basınçlı 105 mm’lik topu sağlamaktadır. Muharebe alanındaki tüm tehditlere karşı, kısa tepki süresi ile yüksek ateş gücüne sahiptir. Bu silah, yerdeki unsurların ilerlemesini sağlamak için ateş destek emirlerini yerine getirecek şekilde, görerek ve görmeyerek atış yapmayı sağlan atış kontrol sistemi ile donatılmıştır. İlk atışta yüksek isabet yeteneği, açık ve engebeli araziler ile meskûn mahallerde angajmana olanak vermektedir.


Kaynak: Tecno Defesa, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu