FNSS KAPLAN MT Tankının İçerisine Girmeye Hazır Mısınız?

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünya’nın önde gelen savunma sanayii şirketlerinden FNSS, Türkiye’nin ilk tank ihracatını Endonezya’ya gerçekleştirdi. İhracatı gerçekleştirilen KAPLAN MT Tankı’nı yakından inceliyoruz.

2-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, Indo Defence Savunma Sanayii Fuarı düzenlendi. Fuara, Türkiye yaklaşık 30 firması ile en fazla katılım sağlayan yabancı ülke oldu. KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank ile Türkiye’nin ilk tank ihracatını gerçekleştiren FNSS de fuarda yerini aldı.

STM Banner

Fuarda kendi standında Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA’yı sergileyen FNSS, yoğun ilgi gördü. Ayrıca FNSS’in kısa süre önce Endonezya’ya sevk ettiği KAPLAN MT Tankları da hem statik alanda sergilendi hem de demo alanında canlı gösterim yaptı. Bizler de SavunmaSanayiST olarak Indo Defence esnasında KAPLAN MT Tankı’nın içerisine girme fırsatı bulduk. Bu gezimizde bizlere, FNSS Kurumsal İletişim Müdürü Cem ALTINIŞIK hem eşlik etti hem de bu alandaki bilgi birikimi ile merak edilenleri cevapladı.

KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank Videomuz:

KAPLAN MT

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında imzalanan proje kapsamında geliştirilen KAPLAN MT, son derece modern bir platform olarak öne çıkıyor. FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamlamış bulunuyor.

Ankara’daki FNSS tesislerinde üretilen 10 adet tank platformu son kule montajları için Endonezya’ya sevk edilirken, üretimine PT Pindad tesislerinde başlanan, kalan 8 tankın parça ve alt sistemleri, araç kitleri olarak Endonezya’ya sevk edildi. Araçların üretiminin 2023’ün ilk yarısının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanıyan KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar.

KAPLAN-MT

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alırken, ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturur.

Türkiye’nin Tank Sınıfı’nda ihraç edilen ilk aracı olmasıyla öne çıkan KAPLAN MT, projenin kendisi de kısa sürede tamamlanan tasarım mükemmellik çalışmaları ve öngörülen takvim kapsamında tamamlanan platform üretimleri ile FNSS’nin ihracat deneyimini ve teknoloji transfer modelinin başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS ZAHA’yı Endonezya’nın Kullanımına Sunmayı Hedefliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu