ASELSAN’dan ilk ASELFLIR-500 ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemi için ilk ihracat sözleşmesini imzaladı. SİHA’ların keskin gözü ASELFLIR-500, çeşitli ülkelere ihraç edilecek.

SİHA’lar için ASELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistemi, kısa süre önce seri üretime geçmişti. ASELSAN, ASELFLIR-500 ve GÖZDE Güdüm Kiti ile ilgili olarak ilk ihracat sözleşmelerini imzaladı.

STM Banner

Uluslararası çeşitli kullanıcıların kullanımına yönelik olarak ASELFLIR-500 ve GÖZDE ihracatı için imzalanan sözleşmeler, 35.1 milyon ABD Doları toplam bedele sahip. İmzalanan 3 ayrı sözleşme kapsamında ASELSAN ürünleri, SİHA platformlarıyla birlikte yurt dışı müşterilerin kullanımına sunulacak.

Uluslararası pazarda iddialı elektro-optik sistem ailesi

ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit ve döner kanatlı hava platformları için geliştirildi.

ASELFLIR-500T

ASELFLIR-500 ile geniş ortak açıklık, yüksek hassasiyetli stabilizasyon, yüksek kuantum verimliliğine sahip yüksek çözünürlüklü sensörler ve ileri menzil lazer işaretleme gibi özelliklerle üstün bir performans sergileniyor. Hedeflerin daha hassas tespit edilmesini sağlayan ASELFLIR-500, bu sayede operasyonların başarısını artıracak.

Geliştirme çalışmaları 2021’de başlayan ASELFLIR-500, kısa sürede önemli aşamalar kaydederek ilk uçuşu Mart 2023’te yaptı. ASELFLIR-500 için temmuz ayında iki hava aracı üzerinde yapılan testlerde büyük başarıya ulaşıldı. Bu testlerde, ASELFLIR-500’ün rakip sistemlere göre üstün performans sergilediği ortaya konuldu. Milli sistem, yüksek çözünürlüklü sensörleri ve yüksek hassasiyetli stabilizasyon özellikleri ile elde ettiği görüntülerin netliğiyle rakiplerini geride bıraktı.

“Günde 1 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın üretildiği tesis”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu