Fransa’ya A400M Nakliye Uçağı teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanlığı; Fransa Silahlı Kuvvetleri’nin 18’inci A400M ATLAS Askeri Nakliye Uçağını, 2 Nisan 2021 tarihinde teslim aldığını açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 18’inci A400M ATLAS’ın Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) tarafından teslim alınmasının ardından Orleans-Bricy’deki 123 numaralı “Komutan Charles Paoli” Hava Kuvvetleri Üssü’ne geldiğini belirtti.

STM Banner

Fransa için teslim edilen 18’inci A400M, diğer A400M’lere göre en modern A400M olma özelliğini taşıyor. Teslim edilen uçak; aviyonik, uçuş kontrolleri ve motorlarındaki iyileştirmelere sahip. Fransa’ya teslim edilen en yeni A400M, kargo ambarı içine monte edilebilen ve uçuş içi yakıt ikmal kapasitesini artmasını sağlayan bir dizi CHT (Cargo Hold Tank) tankına sahiptir.

Bunlara ek olarak uçak, DGA ve programın diğer altı ortak ülkesi tarafından Mayıs 2020’de onaylanan iki yeni yetenekle donatılmıştır.

Bu yeteneklerden ilki, uçağın iki yan kapısından eş zamanlı olarak 116 paraşütçünün atlayabilmesini sağlamakta. Daha önce Fransız Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen iki A400M, bu yeteneğe erişmek için modernize edilmişti. 2021’in sonuna kadar üç Fransız A400M uçağı daha bu kapasiteye sahip olacak.

A400M

İkinci yeni özellik ise nakliye uçakları arasında dünyada bir ilk olan çok düşük irtifalarda araziyi otomatik modda takip edebilme yeteneğidir. Bu yetenek sayesinde A400M Nakliye Uçağı, 500ft irtifaya kadar otomatik alçak irtifa uçuş gerçekleştirebilecek.

Fransa, 2019-2025 döneminde 11 adet A400M daha daha teslim alarak, 2025’in sonuna kadar toplam 25 uçağın Fransız Ordusu hizmetine sunulmasını amaçlamakta.

A400M ATLAS Stratejik Nakliye Uçağı Projesi

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye’nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleştirilmiştir. Projeye Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye iştirak etmektedir. Program dışında, Lüksemburg ve Malezya’nın da 1+4 adet uçak siparişi bulunmaktadır. Proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet A400M ATLAS tedarik edilmesi planlanmıştır.

A400M ATLAS uçağının envantere girişi ile birlikte tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebilmektedir. A400M ATLAS stratejik ulaştırma uçağı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıkmıştır. A400M sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dünyanın her yerinde harekât yapabilme özelliğine sahip olmasını sağlamaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’dan VTOL / VSTOL / CTOL kapasiteli İHA


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu