Zelenski: “Savunma sanayii, ortaklığımızın itici gücüdür”

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, geçtiğimiz saatlerde Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile bir araya geldi. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Karadeniz’in bir ‘Barış Denizi’ olarak kalması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, basın toplantısı esnasında şu açıklamalarda bulundu: “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii, bir diğer önemli bir boyutu temsil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısını dikkate alarak, Dışişleri ve Savunma Bakanlarımızın katılımıyla 2+2 formatında yeni bir platformda istişareleri başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İş birliğimiz, hiçbir süratle üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir.”

STM Banner

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından yapılan açıklamada ise “Savunma sanayii, stratejik ortaklığımızın itici gücüdür. Sayın Cumhurbaşkanı ile uçak yapımı alanında iş birliğimizi de ele aldık. Söz konusu olan, her iki ülke için de son derece önemlidir. Buradaki amacımız, ortak projelerin hayata geçirilmesi ile tecrübe ve teknoloji paylaşımıdır.” ifadelerinde bulundu.

Ukraya’nın Bayraktar TB2 SİHA Tedariki

Ukrayna Bayraktar TB2, Ukrayna Donanması'na Bayraktar TB2

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Makina ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedariğiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Makina ise sadece 2 ay içerisinde teslimatları gerçekleştirmişti.

Ukraya’nın, 40 adetten fazla Bayraktar TB2 SİHA ile MAM-L mühimmatı tedarik etmesi ve SİHA’ların Ukrayna Donanması envanterine alınması da planlanıyor.

Ukrayna’nın MİLGEM Korvet Tedariki

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti. Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalandı.

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Ukrayna Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarik edilecek. Program kapsamında Türkiye tarafından, Ukrayna’ya teknoloji transferi de gerçekleştirilecek.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin Motoru Ukrayna’dan

Prof. Dr. Temel KOTİL, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan projeye binaen TUSAŞ tarafından geliştirilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne, Ukrayna üretimi bir motor güç verecek.

Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirilen ilk ‘Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ olan helikopterin, ilk uçuşunu 2024 yılında gerçekleştirmesi planlanıyor. Helikopter, ABD üretimi AH-64 Apache ile Rusya Federasyonu üretimi Mi-28 ile aynı sınıfta yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Ordusu’ndan Türk savunma sanayii çıkarması

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu