Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Birleşik Arap Emirliklerinde (BAE) konuşlu bulunan Rafale savaş uçaklarını ülkenin hizmetine sunacak. Açıklama Fransız Savunma Bakanı’ndan.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly tarafından yapılan açıklamaya göre BAE’de bulunan Rafale savaş uçakları, BAE’ye yardım amacıyla ülkenin hava sahasını her türlü ihlalden koruyacak.

STM Banner

Parly, açıklamasında şunları kaydetti:

“Birleşik Arap Emirlikleri, Ocak ayında topraklarına yönelik ciddi saldırıların kurbanı oldu. Bu dost ülke ile dayanışmamızı göstermek için Fransa, özellikle hava sahasını herhangi bir müdahaleye karşı korumak için askeri destek sağlamaya karar verdi.

Abu Dabi merkezli daimi üssümüze bağlı olan Rafale savaş uçakları bu nedenle BAE Silahlı Kuvvetleriyle birlikte gözetleme, tespit ve gerekirse müdahale görevlerinde yer alacak.”

Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak
Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak

Parly’nin açıklamasında paylaştığı görsele göre Fransa’nın BAE’deki Üssü’nde 7 adet Rafale savaş uçağı ve 15 adet Leclerc tankı bulunuyor.

ABD’den BAE’ye Destek

Fransa’ya ek olarak ABD de geçtiğimiz günlerde artan füze saldırılarının ardından BAE’ye F-35 savaş uçakları ve bir adet destroyer yollama kararı almıştı.

BAE, bir süredir Yemen’de bulunan İran destekli Husi milislerinin saldırılarıyla sarsılıyor. Son saldırı Pazartesi günü İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un ziyareti sırasında gerçekleşti. İki hafta içerisinde gerçekleştirilen saldırı sayısı ise 3’e ulaştı.

BAE ise hava savunma sistemlerini daha da modernleştirme çalışmalarına çoktan başlamış durumda. Geçtiğimiz haftalarda Güney Kore ile hava savunma sistemi anlaşması imzalamışlardı. Aynı zamanda İsrail’den de gelişmiş radarlar temin etmek istediklerine dair haberler çıkmıştı.

BAE bunlara ek olarak Türkiye ile de savunma iş birliğini genişletmeyi hedefliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: BAE’den milyarlarca dolarlık Rafale siparişi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu