Fransız Özel Kuvvetleri’ne ‘özel’ NH90 geliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Savunma Bakanlığı’na bağlı Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA); Fransız Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen, NH 90 helikopterinin özel kuvvetler konfigürasyonun geliştirilmesi talimatını verdi.

Almanya, Belçika, Fransa, İtalya ve Hollanda’yı bir araya getiren Avrupa iş birliği programının bir parçası olarak geliştirilen NH 90 helikopteri, uzun yıllardır aktif olarak kullanılıyor. Halihazırda Kara Kuvvetleri için “Taktik Nakliye Helikopteri (TTH)” ve Deniz Kuvvetleri için ise “NATO Fırkateyn Helikopteri (NFH)” olmak üzere iki farklı konfigürasyonu bulunan NH 90 helikopterinden, şu ana kadar Almanya, Avustralya, Belçika, Hollanda, İspanya, İtalya, Fransa, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Yeni Zelanda, Umman, Katar ve İsveç tarafından 566 adet sipariş edildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre Fransa, 2000 ile 2015 yılları arasında toplam 74 adet NH 90-TTH ve 27 adet NH 90-NFH sipariş etti. Şu ana kadar Fransa Kara Kuvvetleri için 45 adet Taktik Nakliye Helikopteri, Fransız Donanması için ise 24 adet NATO Fırkateyn Helikopteri konfigürasyonunda NH 90 teslim edildi.

Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA)’nün talimatı doğrultusunda; siparişi verilen 74 adet NH 90-TTH helikopterinin son 10 adedi, NH 90-FS konfigürasyonuna çevrilecek ve Fransız Özel Kuvvetleri’ne tahsis edilecek. Söz konusu modernizasyon, Thales ve Safran şirketleri tarafından gerçekleştirilecek.

Modernizasyon kapsamında kısa ve orta vadede şu işlemler gerçekleştirilecek:

  • Zorlu koşullarda daha iyi görüş kabiliyeti sağlayan Safran Electronics & Defense üretimi EuroFLIR 410 Elektro-Optik Gözetleme Sistemi entegrasyonu,
  • NH 90-TTH’nin kapılarının halatla hava indirme harekatına uygun şekilde modernize edilmesi,
  • Çeşitli fiziksel iyileştirmeler,
  • Thales üretimi TopOwl Kaska Monteli Görüş Sistemi entegrasyonu ve EuroFLIR 410 ile birlikte kullanılabilirliğin sağlanması,
  • Safran Electronics üretimi Eurofl’Eye Geniş Alan Gözetleme Sistemi entegrasyonu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu helikopterler, 2025 ve 2026 yılları arasında teslim edilecek. Helikopterler, 4. Özel Kuvvetler Helikopter Alayı’na tahsis edilecekler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu