Türk Dışişleri’nden Azerbaycan’daki ateşkese ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında cenazelerin ve esirlerin değişimi için ilan edilen 12 saatlik ateşkes ile ilgili bir açıklama metni yayınladı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan arasında ‪bugün yerel saatle saat 12:00’de‬ yürürlüğe girmek üzere cephe hattında ateşkes ilan edilmiştir. 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalarda Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya göstermiştir. Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri gelmiştir. Azerbaycan da son kez Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir.

STM Banner

İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir. Türkiye başından beri ancak Azerbaycan’ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ’da başlatılan harekatta, şu ana kadar çok sayıda Ermenistan Silahlı Kuvvetleri mensubu asker ve teçhizat etkisiz hale getirildi. Harekatın bu denli başarılı geçmesinde ise Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen ve Azerbaycan Ordusu kullanımına sunulan Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) aktif rol oynadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu