Fransa, Romanya Topraklarına MAMBA Hava Savunma Sistemi Yolladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, NATO üyesi Romanya’nın hava savunma ağını güçlendirmek adına Karadeniz ülkesine MAMBA Hava Savunma Sistemi (HSS) sevk etti.

MAMBA kara konuşlu hava ve füze savunma sistemi, Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri tarafından, taktik bölgeleri seyir füzeleri, taktik balistik füzeler, insanlı ve insansız hava araçları dahil olmak üzere hava kaynaklı tehditlere karşı korumak için füzesavar sistemi olarak işletiliyor.

STM Banner

Sistemin ana bileşenleri ise Aster 30 önleme füzesi ve Arabel çok fonksiyonlu radarından oluşuyor. MAMBA elektronik harp ortamında ve diğer NATO hava savunma sistemleriyle birlikte çalışabilme kabiliyetine sahip.

Konuyla ilgili olarak NATO’dan yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Birçok Müttefik ortak bir çabayla, Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Doğu kanadında daha fazla savunma pozisyonu için hem savaş uçakları hem de füze sistemleri sağlıyor. Romanya’ya karadan havaya füze savunma sisteminin konuşlandırılmasıyla Fransa, NATO’nun Doğu’dan gelebilecek potansiyel tehdide karşı artan uyanıklığını desteklemek için ileriye dönük ayak izini daha da artırdı.”

Fransa’nın MAMBA sevkiyatına ek olarak Almanya ve Hollanda ise Slovakya’ya Patriot HSS’leri yolladı. ABD ise Nisan 2022’de Polonya’ya iki batarya Patriot HSS yollamıştı.

Fransa, 2007 yılından bu yana NATO üyesi olarak Romanya topraklarında faaliyet gösteriyor. Fransa’nın Romanya’daki misyonunda Hollanda ve Belçikalı askerlere de yer alıyor.

MAMBA Hava Savunma Sistemi

100 kadar personel tarafından idare edilen MAMBA orta menzilli hava savunma sistemi NATO’nun bölgedeki entegre hava ve füze savunma ağının güçlendirilmesini sağlayacak. Sistem, NATO ve Romanya’nın taktik data linklerine bağlı olarak çalışacak.

MAMBA sistemi aynı anda 100’den fazla hedefi takip ederken 10 hedefe ise aynı anda angaje olabiliyor. Sistemde toplamda 48 adet füze sürekli olarak ateşlenmeye hazır biçimde korunuyor.

Fransa, Romanya'ya MAMBA Hava Savunma Sistemi Yolladı
Fransa, Romanya’ya MAMBA Hava Savunma Sistemi Yolladı

Sistem, Avrupalı ülkeler tarafından geliştirilen tek balistik füzesavar silah sistemi. Aster 30 füzesi kullanan sistem, uçakları 120 kilometre öteden, balistik füzeleri ise 30 kilometre öteden önleyebiliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından Fransa, Romanya’nın Karadeniz kıyısında bulunan Constanta Üssü’ne 500’den fazla ek asker yolladı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Romanya, ABD’den F-35 Alımı Yapmayı Planlıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, NATO

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu