Orta Sınıf İKA Projesi’nde seri üretim sözleşmesi imzalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

TSK’nın ihtiyaçlarına binaen ASELSAN ile KATMERCİLER şirketleri arasında, Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) Projesi kapsamında seri üretim sözleşmesi imzalandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen ASELSAN ile KATMERCİLER şirketleri arasında, toplam değeri 620.790 ABD Doları ve 2.764.021,68 Türk Lirası tutarında Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) seri üretim sözleşmesi imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlara 2021 yılında başlanacak.

STM Banner

ASELSAN ile KATMERCİLER iş birliğiyle geliştirilen Uzaktan Komutalı Atış Platformu (UKAP) sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez yerli bir insansız kara aracını envanterine katmış olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, UKAP’ın ardından daha üst seviyedeki İKA sistemlerini de ileriki dönemlerde envanterine katması bekleniyor.

Uzaktan Komutalı Atış Platformu (UKAP)

ASELSAN ile KATMERCİLER tarafından geliştirilen UKAP; 2 metre uzunluğa, 1 metre yüksekliğe ve 1.8 metre genişliğe sahiptir. Elektrik / Hidrolik tahrik sistemine sahip UKAP; azami 5 saat batarya ile operasyon süresine, 25 km/sa hıza, 900 kilogram faydalı yük kapasitesine ve ASELSAN SARP-DUAL Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS)’ne sahiptir.

12.7 veya 7.62mm makinali tüfek ve 40mm bombaatar silah sistemleriyle görev yapan UKAP, hareket halinde ve hareketli hedeflere atış yeteneğine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu