Fransa, Ukrayna’nın Donbass’ta Bayraktar Kullanmasından Endişeli

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, Ukrayna’nın Rus yanlısı ayrılıkçıların işgali altındaki Donbass bölgesinde Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanması hakkında açıklamalarda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Bayraktar TB2 SİHA kullanmasından dolayı “endişeli” olduğu kaydedildi.

STM Banner

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Minsk Anlaşmaları tarafından yasaklanan ağır silahların giderek daha sık kullanılmasının yanı sıra Ukrayna Ordusu Genelkurmay Başkanlığı’nın Bayraktar SİHA kullanımına ilişkin raporu da dahil olmak üzere, Doğu Ukrayna’daki artan düşmanlık yoğunluğundan endişe duyuyoruz.”

Fransız Dışişleri yetkilisi Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA kullanmasının Temmuz 2020’de yürürlüğe giren ateşkes rejimini güçlendirme kararlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Ukrayna'ya Ait Bayraktar TB2 SİHA Rus Yanlısı Güçleri Vurdu
Ukrayna’ya Ait Bayraktar TB2 SİHA Rus Yanlısı Güçleri Vurdu

“Fransa, Almanya ile birlikte, Donbass’taki anlaşmazlığın uzun vadeli çözümü için üzerinde mutabık kalınan tek dayanak olan Minsk Anlaşmalarının tam olarak uygulanması için Normandiya formatındaki çabalarını sürdürecektir.”

Bakanlık yetkilisi tüm taraflara “gerilimi yatıştırma” çağrısında bulunarak açıklamalarını sonlandırdı.

Almanya’nın Açıklamaları

Dün ise Alman Bild gazetesine özel olarak bir açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ukrayna’nın İHA kullanmasının Minsk Anlaşmasına aykırı olduğunu belirtmişti.

Sözcü, Donbass’ta tüm tarafların İHA kullandığını ancak Minsk Anlaşmalarına göre bölgede İHA kullanabilecek tek gücün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olduğunu kaydetmişti.

Ukrayna Donbass’ta İlk Kez Bayraktar Kullandı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Donbass’ta bulunan Rus yanlısı ayrılıkçı güçleri dün ilk kez hedef almıştı.

Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 SİHA’lar, Donbass’ta bulunan Granitnoye köyündeki Rus yanlısı ayrılıkçı güçlere ait topçu bataryasını hedef aldı ve imha etti.

Almanya ve Fransa Ne Demek İstiyor?

Berlin, Paris ve Moskova’nın yaptıkları açıklamalarda atıfta bulunulan anlaşma Eylül 2014’te imzalanan Minsk Mutabakatıyla ilgili. Mutabakat, temas hattından 30 km uzaklıkta “yabancı İHA’ların” kullanımını yasaklıyor.

Ancak Berlin, Paris ve Moskova’nın iddiaları gerçeği yansıtmıyor zira Bayraktar TB2 SİHA “yabancı” bir ülkeye değil, bizzat Ukrayna devletine ait. Aynı zamanda Eylül 2014 tarihli Minsk Mutabakatı artık eskimiş bir anlaşma. Bu anlaşmanın yerine Şubat 2015’te bir anlaşma imzalandı.

Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA'lar
Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar

Berlin ve Paris’in aynı zamanda Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından kullanılan “yabancı” İHA’lar hakkında yorum yapmaması ise sosyal medyada tepkilere yol açıyor.

Lavrov’dan Açıklama

Ukrayna’nın Bayraktar TB2’leri Donbass’ta kullanması üzerine Rusya’dan bir tepki de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’dan geldi.

“Bayraktar insansız hava aracının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Donbass’taki mevzilerde kullanıldığına dair raporlara gelince şimdi bu bilgiyi teyit etmeye çalışıyoruz. Kiev yetkililerinin son açıklamalarından gerçeğin nerede olduğunu ve kurgunun nerede olduğunu anlamak çok zor. Ve şimdi Donbass temsilcileriyle temaslar da dahil olmak üzere mümkün olan tüm yollarla iki kez kontrol ediyoruz.”

Lavrov: “Elbette tarih, Ukrayna’nın yarın NATO’ya kabul edilmesi yönündeki kaprisli taleplerinden hoşlanan herkesi düşündürmelidir. Ve elbette neo-Naziler tarafından kontrol edilen Kiev rejimini silahlandıranları da düşündürmelidir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Kremlin Sözcüsü Peskov: Korktuğumuz Şey Başımıza Geldi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tass

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu