Fransa’da uzayda ilk tatbikatına başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, uzay konusunda artan rekabetin bir sonucu olarak uydularının savunma yeteneğini test etmek için uzayda ilk askeri tatbikatına başladı.

2019 yılında kurulan Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri oluşumu olan Uzay Komutanlığı Başkanı Michel Friedling, uzayda ilk askeri tatbikatın başlatıldığını ve tatbikatların Fransız Ordusu hatta Avrupa için bir ilk olduğunu söyledi.

STM Banner

İlk Fransız uydusu Asterix’e hitaben kod adı “AsterX” olan tatbikatlar, potansiyel olarak tehlikeli bir uzay nesnesinin izlenmesini ve uyduya yönelik bir tehdidi simüle edecek.

ABD Uzay Kuvvetleri ve Alman uzay ajansları da Pazartesi günü başlayan ve Cuma gününe kadar sürecek olan Fransız tatbikatlarında yer alıyor. Ek olarak, 2019’da kurulan Fransız Uzay Komutanlığı’nın 2025’e kadar 500 personele ulaşması hedeflenmekte.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, müttefiklerin ve düşmanların uzayı askerileştirdiklerini ve bu durum karşısında harekete geçmelerinin gerekli olduğunu ifade etti. Ayrıca açıklamasında; rakip Çin, Rusya ve ABD ile aradaki farkı kapatmak için uydusavar lazer silahları ve yeni gözetleme yetenekleri geliştirmenin planlandığını belirtti.

Başkan Friedling de Parly ile aynı şekilde, Fransa’daki Toulouse Uzay Komutanlığı karargahından gazetecilere bir dizi olayın yaşandığını ve uzay altyapılarına karşı kriz durumlarının ve tehditlerin oluştuğunu söyledi.

Bu açıklamayı destekleyecek bir adım olarak 2018 yılında Fransa, Rusya’yı her iki ülkenin orduları tarafından güvenli iletişim için kullanılan Fransız-İtalyan uydusundan gelen aktarımları engellemeye çalışmakla suçlamıştı.

Önerilen İçerik: Roketsan Genel Müdürü İKİNCİ: “Uzayın sınırını aştık”


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu