Rafale uçakları Meteor BVR ile uçtu

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri, 4 Mart 2021’de Rafale uçağının Meteor Görüş Ötesi Menzilli (BVR) radar güdümlü havadan havaya füzeyle uçuş gerçekleştirildiğini duyurdu.

Rafale B (353/4-FT) uçağının gövde altı istasyonlarına 2 adet Meteor füzesi, kanatlarının altına 2 adet radar güdümlü MICA-EM füzesi, kanat uçlarına 2 adet kızılötesi güdümlü MICA-IR füzesi ve merkez hattına da 1 adet harici yakıt tankı yerleştirilerek havalandı.

STM Banner

Fransız Hava Kuvvetleri tarafından uçuştan sonra yayınlanan bir paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Bu uçuş, mühimmat deposu ile muharebe alanı arasındaki geliş gidişi mümkün hale getirdi, silahların nasıl konuşlandırılması gerektiğine dair deneyimin kazanılmasına ve teknik ekiplerinin görevsel hazırlıklarını teyit etmelerine olanak sağladı.”

The Aviationist’e göre; Rafale F3 standardı uçaklar, 6 Aralık 2019’da hem kara hem de uçak gemisinden daha fazla mühimmat ve yakıt ile havalanabilmek için F3R standardı çerçevesinde modernize edilmişti. F3R standartlarına yükseltilen bu uçakların kazandığı en son yetenek ise Meteor Füzesi oldu.

Meteor

Rafale 2020 yılının başlarında MBDA’dan Meteor Füzesini ve Fransa merkezli Thales’ten Talios hedefleme podlarını almayı planlıyordu. Ama takvimin gerisinde kalarak Talios hedeflem podlarını, 2020’nin Kasım ayında ve Meteor füzesini de bu ay içerisinde teslim aldılar.

Dassault Rafale, Saab Gripen ve Eurofighter Typhoon’dan sonra Meteor BVR füzesi ile uçuş gerçekleştiren üçüncü uçak oldu. Bu füzenin entegre edilmesi planlanan bir diğer uçak ise F-35 Lightning II.

Meteor Füzesi

Meteor; çok uluslu “MBDA” şirketi tarafından geliştirilmekte olan, 320 km menzilli, radar güdümlü ve görüş ötesi menzilli bir havadan havaya füze çeşididir. Yüksek yoğunluklu elektronik savaş ortamında işlev gören ve gelişmiş ramjet motor teknolojisi kullanılan füze 2016 yılında Avrupa ülkelerinde üretilmeye başlanmıştır. Tasarlanmasının altında yatan amaç ise İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve İsveç’in karşı karşıya olduğu yaygın tehditlerle mücadele etmektir.

Önerilen İçerik: İngiltere F-35’leri Meteor ve Spear füzeleri için hazırlanıyor

Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu