Fransa’dan 413 milyar avroluk rekor savunma bütçesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız Senatosu, ülkenin 2024-2030 dönemi savunma bütçesini 413 milyar avroya yükseltmeyi öngören tasarıyı kabul etti.

Senato Genel Kurulunda, gelecek 7 yıllık savunma bütçesinin yaklaşık 413 milyar avroya çıkarılmasını öngören tasarı 2. kez görüşüldü. ​​​Yasa tasarısı 17’ye karşı 313 oyla kabul edildi.

STM Banner

Daha önce hassas görevlerde yer alan Fransız askerlerinin veya eski askerlerin, yabancı devlet veya yabancı savunma sanayii şirketinde çalışmadan önce bunu Savunma Bakanlığı’na beyan etme zorunluluğunu kapsayan tasarı, Bakanlığın, söz konusu askerlerin bu işte çalışmalarına itiraz edebilme yetkisini içeriyor.

Kabul edilen tasarı kapsamında idari makamlar, bazı şirketlerden, ordu için stratejik önem taşıyan titanyum gibi malzemeler veya farklı bileşenler için stok oluşturmasını isteyebilecek. Tasarı kapsamında, oylanan bütçenin bir bölümü ise ordunun modernleşmesi için kullanılacak.

Fransa, Romanya'ya MAMBA Hava Savunma Sistemi Yolladı

Ulusal Meclis’te dün kabul edilen tasarı, görüşülmek üzere Senato’ya gönderilmişti. Tasarı, Senato’da da onaylanmasıyla yasalaştı. Yasanın yürürlüğe girebilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Fransa’da bir yasa tasarısının nihai olarak kabul edilmesi için Parlamentonun iki kanadı olan Ulusal Meclis ve Senato’dan onay alması gerekiyor.

Fransa’da savunma bütçesi NATO hedefinin gerisinde

NATO verilerine göre Fransa, 2023 yılında Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın %1.9 oranında savunmaya bütçe ayırdı. NATO, bu oranın en az %2 olması gerektiğini savunuyor. Fransa’nın 2014 yılındaki savunma bütçesinde ise bu oran %1.8 idi.

Özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından pek çok ülke rekor savunma tedariki gerçekleştirirken, Avrupa ülkeleri tedarikte başı çekiyor. Almanya, ordusunu modernize etmek amacıyla yaklaşık 100 milyar avro tutarında bir bütçe ayırdı. Polonya’da ise savunmaya harcanan para, neredeyse yurt için hasılanın %4’üne tekabül ediyor. Fransa’nın savunma bütçesinin ise 2024 yılında %2 hedefini tutturması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu