İlk atışı yapılan GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi IDEF’23 yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKDEMİR Hava Savunma Füze Sistemi’nin ilk atışı, başarıyla gerçekleştirildi. GÖKDOĞAN Füzesini kullanan GÖKDEMİR, ilk kez IDEF’23 sırasında sergilenecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türkiye’nin katmanlı hava savunmasını yerli ve milli imkanlarla oluşturmaya yönelik çalışmalarda aktif rol alan ASELSAN, bu kapsamda son dönemde geliştirdiği kabiliyetlerin örneklerini IDEF 2023’te tanıtacak.

STM Banner

Fuar sırasında, GÖKDEMİR Hava Savunma Füze Sistemi‘ne ait Füze Fırlatma Sistemi  de sergilenecek. Sistemin geliştirme faaliyetlerinde, milli olarak geliştirilmekte olan hava-hava füzelerinin kara konuşlu hava savunma amacıyla kullanılabilmesi hedeflendi.

Sistemde, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve hava savunma ihtiyaçlarına göre modernize edilen GÖKDOĞAN füzesi kullanılarak güncel tehditlere karşı nokta hava savunması için etkili bir çözüm sağlandı.

ASELSAN-GÖKDEMİR-

Sistem; savaş uçakları, silahlı/silahsız insansız hava araçları, seyir füzeleri, havadan karaya füzeler ve helikopterler gibi tehditlere karşı hava ve füze savunma görevini icra edecek. GÖKDEMİR Füze Fırlatma Sistemi, Ateş İdare Cihazı (HİSAR A+) veya HİSAR Atış Kontrol Merkezi (HİSAR O+) üst komutasında hedef önlemesi yapacak.

İlk atışlı testini başarıyla gerçekleştirdi

GÖKDEMİR Fırlatma Sistemi, ilk atışlı testini Haziran 2022’de ASELSAN Ateş İdare Cihazı’na entegre olarak başarı ile gerçekleştirdi.

İntikale hazırlık ve mevzilenme süresi oldukça kısa olan GÖKDEMİR; döner taret yapısı ile 360 derece tehdit imha kabiliyeti, çoklu angajman ve ardışık ateşleme, veri bağı ile ara safha güdüm, füze yükleme platformu ve vinç sistemi, çok kullanımlı kanister ve telli/telsiz haberleşme gibi özelliklere sahip bulunuyor.


Kaynak: AA, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu