Fransa’nın silah ihracatında büyük düşüş

Roketsan-ATMACA-Banner

1 Haziran Salı günü Fransız Parlamentosu’na sunulan rapora göre; Fransa’nın silah ihracatında, 2020 yılı içerisinde %41 oranında düşüş yaşandı. Ayrıca Avrupa bölgesi, Orta Doğu gibi Fransa için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

1 Haziran Salı günü Parlamento’ya sunulan yıllık rapora göre; Fransa’nın silah ihracatında, 2020’de %41’e yakın bir düşüş gerçekleşti. Düşüşün sebepleri olarak küresel sağlık krizi, ticari gerilimler ve önemli sözleşmelerin belli bir neticeye ulaşmaması gösterildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Fransa tarafından silah alanında 2020 yılında alınan siparişlerin toplam değeri. 4.9 milyar avro oldu. Bir önceki yılın toplam sipariş değeri ise 8.3 milyar avroya ulaşmaktaydı.

Geçen yıl 703.9 milyon avro ile Suudi Arabistan, Fransa’nın silah alanındaki en büyük müşterisi olmuştu. Suudi Arabistan’ı takiben 433.6 milyar avro ile ABD ikinci olmuş, 425.9 milyar avro ile de Fas üçüncü büyük müşterisi olmuştu.

Mısır Rafale 2

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, bu sonucun küresel krizden dolayı bazı olası sözleşmelerin 2021’e ertelenmesinden de kaynaklandığını ifadelerine ekledi. Bununla birlikte, bu düşüşün temel bir eğilimi yansıtmadığı da söylendi.

Üste üste Rafale siparişleri

2021 yılı içerisinde Fransa, Mısır’dan 30 adet Rafale savaş uçağı için yaklaşık 4 milyar avroluk bir sipariş aldı. Yine Rafale için Yunanistan’dan 12’si ikinci el olmak üzere toplamda 18 adet savaş uçağı için ve Hırvatistan’dan da 12 adet ikinci el savaş uçağı için siparişler alındı.

Sipariş alımı açısından 2020’de Avrupa bölgesi, %25’lik pay ile Fransa’nın silah pazarındaki ana müşterisi oldu ve bu sayede Avrupa, üst üste ikinci kez ana müşteri olmuş oldu. Bu yüzde içerisinde Avrupa Birliği ülkelerinin payı %15, diğer altı Avrupa ülkesinin payı ise %10 oldu. Birleşik Krallık ve Yunanistan ise Fransa’nın bu alandaki ilk altı büyük müşterisi içerisinde yer aldı.

Fransa’nın bu alandaki müşterileri arasında, Avrupa’nın hemen ardından %24’lük pay ile Yakın ve Orta Doğu bölgesi geliyor. Asya-Okyanusya bölgesi için de oran %22 olurken, Afrika’nın siparişlerinin değeri ise toplam siparişlerin %16’sını oluşturmaktaydı.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/iran-donanmasinin-devasa-gemisi-alevlere-teslim-oldu/

Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com


Kaynak: Ouest France

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu