İran Donanması’nın devasa gemisi alevlere teslim oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Donanması’na ait 207 metre uzunluğundaki tanker gemisi Kharg, Umman Körfezi’ndeki Jask limanı yakınlarında bilinmeyen sebeplerden ötürü alevler içinde kalarak battı.

Birkaç gün önce açık denizde eğitim görevinde bulunan destek gemisi, Jask limanı yakınlarında alev aldı. Edinilen bilgiye göre yangın, Çarşamba gecesi 02:25 sularında başladı. 20 saat süren kurtarma operasyonunda, tüm çabalar başarısız oldu. Yetkililere göre olayın sebebi bilinmiyor fakat yangının makine dairesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

STM Banner

Bir yandan itfaiyeciler yangını söndürmeye çalışırken, diğer yandan tüm denizciler tahliye edildi. Olay sırasında 20 denizcinin hafif yanıklarla yaralandığı ancak can kaybının olmadığı belirtildi.

Adını Basra Körfezi’nin kuzey kesiminde bulunan ve petrol terminali olarak hizmet veren küçük bir İran adasından alan Kharg; diğer gemilere ikmal sağlama, kargo taşıma ve helikopterler için bir iniş/kalkış noktası olarak hizmet etmekteydi.

İngiltere’de inşa edilen ve 1977’de denize indirilen gemi, İran’ın 1979 İslam Devrimi’ni takip eden uzun müzakerelerin ardından 1984 yılında İran Donanması envanterine girmişti.

İran, en son bir kazasını geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yaşadı. Askeri eğitim tatbikatı sırasında bir gemisavar füzesi yanlışlıkla Jask limanı yakınlarında bir donanma gemisini vurmuş vr 19 denizcinin ölümüne sebep olmuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASELSAN’dan Minyatür Bomba’ya yeni salanlar


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu