Fransa’ya tanesi 120 milyon dolardan 42 Rafale

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA); Dassault Aviation, Thales, Safran ve MBDA şirketlerine Rafale programının 5. üretim dilimi için sözleşme imzalandığını bildirdi.

İmzalanan sözleşme, Fransa’nın Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için Rafale F4 standardında tek koltuklu versiyonda 42 uçağın üretimini içeriyor.

STM Banner

Üretilecek Rafale’ler, gelişmiş veribağı ve özsavunma kabiliyetleri için en modern ekipmanlarla donatılacak. Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu, “LPM tarafından finanse edilen ilk büyük sipariş, Fransız sanayisinin mükemmelliğini ortaya koymakta ve Fransa’daki birçok KOBİ ve orta ölçekli şirket de dahil olmak üzere 400’den fazla şirketteki 7.000’den fazla istihdama katkıda sağlamaktadır.” dedi.

Bakan Lecornu, “5 milyar Euro’yu aşan bu yatırım birçok bölgeye katkı sağlayacaktır. Bu sipariş, Argenteuil, Argonay, Biarritz, Bourges, Brest, Brive, Cholet, Corbeil-Essonnes, Élancourt, Étrelles, Gennevilliers, Laval, Martignas- sur-Jalle, Mérignac, Poitiers, Seclin, Vendôme ve Villaroche gibi Fransa genelinde bulunan sanayi tesislerinin üretim iş yükünü arttırmayı mümkün kılmaktadır.” dedi.

Fransa, BAE Hava Sahasını Rafale ile Koruyacak

Rafale’in 5. üretim partisindeki uçaklar, geliştirilmesine 2018 yılında başlanan F4 standardında üretilecek. Bu standart; gelişmiş veribağı sistemi, MICA NG (yeni nesil) hava hava füzesi ve Rafale’in SPECTRA kendini koruma sistemine entegre Dijital Otonom Karıştırıcı (BAN) entegrasyonunu içermektedir.

Bu savaş uçakları aynı zamanda 2030’larda F5 standardına doğru evrilecek şekilde tasarlanacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu