Özbekistan Rafale savaş uçağına göz kırpıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Özbekistan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 2 Kasım’da Taşkent’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Rafale savaş uçağına yönelik ilgisini arttırdı.

Bu kapsamda iddialara göre; Özbekistan, 24 adet Dassault Rafale çok rollü savaş uçağının potansiyel tedarikine ilişkin olarak Fransa’dan resmi olarak bilgi talep etti. Konunun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2 Kasım’da Özbekistan Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret sırasında ele alındığı bildirildi.

STM Banner

Rafale savaş uçağının üreticisi Fransız Dassault Aviation şirketi, halihazırda; Katar, Hırvatistan ve Endonezya gibi ülkelerden gelen mevcut siparişler nedeniyle şu anda ağır bir iş yüküyle karşı karşıya. Buna ek olarak, Suudi Arabistan ile Rafale müzakereleri devam ediyor ve bu da üretim programını daha da karmaşık hale getiriyor. Dolayısıyla Özbekistan’ın Rafale sipariş etmesi durumunda, teslimatların oldukça geç bir vakitte başlayacağı değerlendiriliyor.

İkinci el uçaklar teslim edilebilir

Rafale Savaş Uçağı
Rafale Savaş Uçağı

Bu kısıtlamalar ışığında, alternatif bir çözüm Fransa’nın Dassault Mirage 2000 savaş uçaklarını Taşkent’e uygun bir seçenek olarak önermesini içerebilir. Öte yandan Fransa, yine ek bir seçenek olarak ilk etapta kendi envanterinden ikinci el olarak Özbekistan’a Rafale teslimatı gerçekleştirebilir. Kısa süre önce bu yol ile Yunanistan ile Hırvatistan’a Rafale teslimatları gerçekleştirilmişti.

Rafale’i tercih eden ülkeler arasında; Mısır, Hindistan, Katar, Yunanistan, Hırvatistan, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Ancak Birleşik Krallık’ın Almanya’nın ambargosu sebebiyle Suudi Arabistan’ın 48 adetlik Eurofighter Typhoon siparişini karşılayamaması, Suudi Arabistan’ın Rafale tedarik etmesiyle sonuçlanabilir.

Özbekistan Hava Kuvvetleri envanteri

Halihazırda Özbekistan Hava Kuvvetleri’nin sabit kanatlı hava araçlarında ana vurucu gücünü; 1 filo MiG-29 Fulcrum savaş uçağı, 12 adet Su-25 Frogfoot yakın hava desteği uçağı ve Bayraktar TB2 ile Wing Loong tipi SİHA’lar oluşturuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu