Rusya’ya 365 milyon dolarlık istihbarat uçağı faturası

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın, Rusya’ya ait Beriev A-50 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı ile Ilyushin Il-22M Elektronik İstihbarat Uçağı’nı düşürdüğü iddia edildi.

Ukrayna Askeri İstihbaratı ile basını; Ukrayna hava savunma birliklerinin, 14 Ocak Pazar günü Rus Hava Kuvvetleri’ne ait birer Beriev A-50 Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı ile Ilyushin Il-22M Elektronik İstihbarat Uçağı’nı düşürdüğünü iddia etti.

STM Banner

Rusya tarafından teyit edilmeyen olayla ilgili olarak ilerleyen saatlerde, kuyruk kısmı hasar görmüş Ilyushin Il-22M Elektronik İstihbarat Uçağı’na ilişkin fotoğraf sosyal medyaya servis edildi. Bazı Rus kaynakları; Il-22M’nin, yakınında bir  hava savunma füzesinin infilak etmesinin ardından hasarlı bir şekilde iniş yapmayı başardığını açıkladı. Düşürüldüğü iddia edilen Beriev A-50 uçağıyla ilgili olarak ise şu ana kadar kesin bir kanıt sunulmadı.

Yine bazı Rus kaynakları, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait A-50 Uçağı’nın Rus Ordusu tarafından S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi tarafından ‘kazara’ vurulduğunu ve Azak Denizi’ne düştüğünü iddia etti.

Il-22

330 milyon dolarlık uçan radar: A-50

Eğer doğru İSE 330 milyon dolarlık A-50’yi kaybetmek Rus Hava Kuvvetleri için önemli bir kayıp olacak zira Rusya, sadece 9 ya da 10 adet A-50’ye sahip ve bunların sadece yarısının operasyonel olduğu bildiriliyor.

Ayrıca bu durum, Rus savaş uçaklarının Ukrayna hava sahasına daha yakın uçmasını da zorlaştıracak.

A-50’nin Özellikleri

Rusya’nın Boeing E-3 Sentry’e cevabı olan A-50, 15 kişilik bir mürettebat tarafından uçurulmakta ve 250 mile (402 kilometre) kadar 360 derece kapsama alanı sağlayan döner bir radara sahiptir.

Rus savaş uçakları ve karadan havaya füzeler için komuta ve kontrol ve durumsal farkındalık sağlar ve 12.000 metre (39.000 feet) yükseklikten jetleri, seyir füzelerini ve insansız hava araçlarını tespit edebilmektedir.


Kaynak: Arda Mevlütoğlu, SavunmaSanayiST.com, TheDefensePost

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu