Fransız SİHA’sı Aarok ilk kez tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa tarafından geliştirilen Aarok Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Paris Air Show sırasında ilk kez tanıtıldı. SİHA, MALE sınıfında bulunuyor.

Turgis & Gaillard tarafından Fransa’da tasarlanan ve üretilen bir Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı silahlı insansız hava aracı Aarok, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen Paris Air Show sırasında ilk kez tanıtıldı.

STM Banner

Geliştirilmesine üç yıl önce başlanmış olmasına rağmen SİHA’nın yetenekleri, ilk kez geçen hafta açıklandı. Sistemin 6,000 lbs’ye (3,000 kilogram) kadar faydalı yük taşıyabilmesi ve 24 saate kadar havada kalabilmesi öngörülüyor. Aarok SİHA’da, Pratt & Whitney Canada’nın PT6 turboprop motoru kullanıyor.

Şirkete göre Aarok, muharebe operasyonları, kara ve deniz gözetleme ve denizaltı savunma harbi dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmıştır.

Defense News’e göre; Aarok, Fransız basını tarafından Fransız ordusunun halihazırda kullandığı ABD’nin MQ-9 Reaper insansız hava aracıyla karşılaştırıldı. Aarok, 21.9 metrelik kanat açıklığıyla Amerikan sisteminden 3 metre daha büyük.

Fuarda Avrupa’nın ilk MALE SİHA’sı olarak pazarlanan Aarok, Safran tarafından üretilen 4 adet AASM Hammer Hassas Güdümlü Mühimmat ile sergilendi

Turgis & Gaillard, Aarok’u hangi müşterilere satmayı umduğu konusunda yorum yapmayı reddetti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu