Adana’da İspanyol Patriot bataryasında tören

Roketsan-ATMACA-Banner

Adana’da konuşlu İspanyol Patriot Hava Savunma Sistemi bataryasında, devir teslim töreni düzenlendi. İspanyol askerler, görevlerini silah arkadaşlarına devrettiler.

NATO kapsamında Türkiye’ye 26 Ocak 2015’ten beri “Anti-Balistik Füze” desteği sağlayan İspanya’ya ait Patriot bataryasında, devir teslim töreni gerçekleşti. Adana’daki İncirlik Üssü’nde konuşlu bulunan bataryada görevli İspanyol askerler, görevlerini yeni gelen silah arkadaşlarına devrettiler.

STM Banner

Ülkelerine dönecek olan İspanyol askerler, Şubat ayında meydana gelen devrem faciası sırasında da yardım operasyonlarında aktif görev almışlardı. Bugüne kadar görev süresi birçok kez uzatılan İspanyol Patriot bataryası, 7.5 yıldır Türkiye’de bulunuyor. Haziran 2023’de görev süresi dolacak olan bataryadaki personellerin değiştirilmesi, yeni bir uzatmaya işaret ediyor.

Patriot bataryaları, Suriye’den Türkiye’ye atılacak olası bir balistik füzeyi engellemek amacıyla görev yapıyorlar. Halihazırda Türkiye’de anti-balistik füze ve yüksek irtifa hava savunma kabiliyetine sahip tek kara tabanlı sistemin, İspanya Patriot’ları olduğu biliniyor.

İspanya-Patriot

Türkiye ile İspanya İlişkileri

İspanya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin, son dönemde doruk noktasında olduğu biliniyor.

Özellikle her iki ülkenin savunma bakanlarının, sık sık temasta olduğu biliniyor. İki ülke, savunma sanayiinde de önemli ilişkilere sahip.

İspanya, Ukrayna’ya göndermedi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, kısa süre önce İspanya’dan Patriot talep etmişti. İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, 15 Haziran 2023’te yaptığı açıklama sırasında NATO kapsamında 2015 yılından bu yana Adana’da konuşlandırılan Patriot sistemini Ukrayna’ya göndermeyi planlamadıklarını söylemişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu