GCAS teknolojisi 10 pilot ve 9 F-16 kurtardı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Lockheed Martin tarafından geliştirilen Otomatik Yer Çarpışması Kaçınma Sistemi (GCAS), şu ana kadar 10 pilot ile 9 F-16 savaş uçağını kurtardı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un bir numaralı silah tedarikçisi olan Lockheed Martin, önceki gün yaptığı açıklama ile 2014 yılında hizmete giren Otomatik Yer Çarpışması Kaçınma Sistemi (GCAS)’nin, şu ana kadar 10 pilot ile 9 F-16 Fighting Falcon savaş uçağını kurtardığını açıkladı.

STM Banner

Pilotun/pilotların bilinç kaybı yaşaması gibi ani durumlarda etkinleşen Otomatik GCAS, uçağı tekrar güvenli bir irtifaya çıkartmak için tasarlanmış bir sistemdir. Sistem, yer çarpışmalarını engellemek amacı ile sensör ve arazi verileri gibi çeşitli parametreleri kullanmaktadır.

Şu ana kadar ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 600’den fazla F-16 Blok 40/50 savaş uçağına entegre edilen Otomatik GCAS, kısa süre önce F-16 Blok 30 savaş uçağı üzerinde testlerini tamamladı ve bu yıl içerisinde F-16 Blok 30 uçaklarında da kullanıma alınması planlanıyor. Ayrıca sistem, F-35 Lighting II savaş uçakları tarafından da kullanılacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu