Türk SİHA’ları Libya’da da Pantsir vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), farklı coğrafyalarda başarılı görevlere imza atmaya devam ediyorlar.

Son olarak Bahar Kalkanı Harekatı’nda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi ANKA-S ile Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 tipi SİHA’ların başarısıyla Dünya kamuoyunda geniş yankı uyandıran Türk savunma sanayii, Libya’da da adından sık sık söz ettiriyor.

STM Banner

Bahar Kalkanı Harekatı esnasında Suriye Rejimi’ne ait birçok Rus yapımı Pantsir Hava Savunma Sistemi’ni imha eden Türk SİHA’ları, Libya’da da Pantsir sistemlerinin peşini bırakmıyor. Son olarak geçtiğimiz gün Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA)’ne ait Bayraktar TB2 SİHA, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Darbeci General Hafter’e hibe edilen Pantsir Hava Savunma Sistemi’ni Vatiyye Hava Üssü’nde imha etti. Söz konusu Pantsir, henüz geçtiğimiz hafta Hafter güçlerine teslim edilmişti.

Türk SİHA’larının Suriye ve Libya’da şu ana kadar imha ettiği Pantsir sayısının, 10 adet civarında olduğu tahmin ediliyor.

https://twitter.com/TSKMap_YEDEK/status/1261708802212220933?s=20


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu