Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme Modeli (GEMED)

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından geliştirilen Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme Modeli (GEMED), muharip platformların bütünleşik sentetik taktik çevrede muharebe etkinliklerinin ölçülebildiği mühendislik seviyesinde çözünürlüğe sahip bir simülasyon sistemidir.

Model, oluşturulan senaryolar ile muharebe etkinliği değerlendirme, gemi tasarımı/modernizasyonu ve tedarik için karar destek ve taktik geliştirme amaçlarıyla kullanılabilmektedir.

STM Banner

GEMED modeli, yüksek sadakat seviyeli modellerin çoklu simülasyon koşumlarında etkileşimlerinden elde edilen istatistiksel verilerin Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri ile analiz edilmesi yaklaşımına dayanmaktadır. Bu kapsamda STM bünyesinde geliştirilen Simülasyon Altyapısı, Silah Sistemleri ve Elektro-optik/RF algılayıcı modelleme yetkinliği ve akademi ile birlikte geliştirilen Etkinlik Değerlendirme yaklaşımından yararlanılmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, GEMED ile ilgili olarak şu ifadelerde bulunmuştur: “Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme Projesi (GEMED) ile de bir yüzer platformun ve alt sistemlerinin muharebe etkinliğinin değerlendirilmesi, mevcut ya da muhtemel sistem ve yetenek ihtiyaçlarının analizi, platformun fiziksel karakteristikleri ve çevre/ortam etkileşiminin modellenmesi gerçekleştirilecek ve bu sayede Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın, analiz, tedarik, sistem geliştirme ve taktik geliştirme yeteneği iyileştirilecektir.”

milgem

TEMEL YETENEKLER

Yüksek Sadakat Seviyeli Simülasyon Modelleri

  • Mühimmat Modelleri (Füze, Top, Havadan Atılan Bomba)
  • Silah Sistem Modelleri
  • Jenerik RF Algılayıcı Modeli
  • Jenerik Elektro-Optik Algılayıcı Modeli
  • Elektronik Harp Sistem Modeller (ED, ET, Karşı Tedbir Sistemleri

Simülasyon Altyapısı

  • Simülasyon modelleri için zaman yönetimi, veri paylaşımı, kural tabanlı davranışların işletimi, kayıt yönetimi gibi servisleri sağlayan yazılımdır.

Etkinlik Değerlendirme Yazılımı

  • Çoklu simülasyon koşumları ile elde edilen sonuçların, Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri ile karşılaştırmalı analizlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan yazılımdır.

Senaryo Hazırlama Yazılımı:

  • Çoklu simülasyon koşumları ile elde edilen sonuçların, Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri ile karşılaştırmalı analizlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan yazılımdır.

Debrifing Yazılımı

  • Simülasyon koşum kayıtlarının tekrar oynatımını sağlayan eğitim amaçlı değerlendirmeyi destekleyen yazılımdır.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bugün biraz değişik olsun. Sayın Demir görevini bihakkın yapıyor ve de çok iyi yapıyor. Haberinizdeki açıklamasını bir daha okuyun. Yirmi dakika sonra kim mealen bile olsa bilgi eksikliği olmadan tekrar edebilir? Boşuna profesör değil demek ! Benim gibi zevzekler birkaç gün sonra bile anlatamazlar adamcağızın ne dediğini. Gene de, ” anlat anlat, heyecanlı oluyor!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu