GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi Atış Testine Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin F-16’dan atışlı testleri, gelecek ay icra edilecek. Milli füze, testin başarılı geçmesinin ardından kullanıma sunulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Milli Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) GÖKDOĞAN ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan VARANK, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Füzesi’nin F-16’dan atışlı testlerinin Ekim ayında icra edileceğini açıkladı.

STM Banner

Atış testi, Eskişehir’de konuşlu bulunan 401. Test Filo Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçağından gerçekleştirilecek. BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)’nin atış testi de yine 401. Test Filo Komutanlığı tarafından kısa süre önce gerçekleştirilmişti.

BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)

BOZDOĞAN, ABD üretimi AIM-9X’in muadili olan Görüş İçi Hava Hava Füzesi’dir. Mükemmel Nişan Hattı Sapma (off-boresight ) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan BOZDOĞAN, elektronik harbe karşı dayanıklı yapıdadır. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olan füze, ses hızının 3 katı hıza (Mach 3) ulaşabilmektedir ve vektör kontrolü sayesinde yüksek manevra yeteneğine sahiptir. IIR başlığı sayesinde, seyir füzelerine dahi etki edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

GÖKTUĞ-Hava-Hava-Füzesi

TÜBİTAK-SAGE ve 401’inci Test Filo Komutanlığı iş birliği ile Nisan 2019’da çırpıntı (flutter) testleri başlatılan BOZDOĞAN’ın; Kasım 2019’da yerdeki F-16 kanadından test atışı gerçekleştirilmiş ve 4 kilometre yükseklikteki yüksek hızlı insansız hava aracını başarıyla imha etmiştir.

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)

GÖKDOĞAN, ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’dir. Katı hal tasarımlı Aktif Radar (AR) Arayıcı Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebilmektedir. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi yapabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: SOM-J Füzesi Kabul Testine Hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu